Перейти до основної сторінки
Станом на 17 жовтня з початку 2019 року на Київщині зареєстровано вже три випадки захворювання людей ботулізм. На жаль одна людина померла від цієї страшної хвороби.
Фактори, що стали причиною виникнення захворювання різні.
За результатами проведення санітарних та епідеміологічних розслідувань було встановлено, що в першому випадку ймовірною причиною стало споживання потерпілим риби в’яленої (філе риби сушеної шматочками), в другому випадку не встановлено зв’язку з споживанням харчових продуктів, а в третьому потерпілий споживав рибні консерви промислового виготовлення, баклажани мариновані домашнього виготовлення та рибу кефаль, що була придбана на ринку в Херсонській області, засолена в домашніх умовах та надіслана споживачу через відділення «Нова пошта» упродовж двох днів. Наразі зразки залишків вказаних харчових продуктів досліджуються на наявність ботулотоксину.
Вражає те, що споживачі дуже часто ігнорують своїм здоров’ям, не цікавляться про безпечність та якість придбаної продукції та самі порушують технології приготування, умови зберігання готової продукції, що призводить до сумних наслідків.
Зважаючи на зазначене, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області ще раз закликає споживачів відповідально ставитися до свого здоров’я, обов’язково звертати увагу при купівлі продуктів харчування, зокрема рибної продукції, на терміни та умови зберігання, не вживати харчові продукти при найменшій підозрі щодо їх якості, а також, слід дотримуватись вимог щодо приготування та зберігання сировини та страв з м’яса, риби, тощо у домашніх умовах.
Довідково:
Ботулі́зм (з лат. botulus – ковбаса) – гостре токсико-інфекційне захворювання, яке зумовлює токсин бактерії Clostridium botulinum і характеризується важким перебігом з ураженням центральної і вегетативної нервової системи.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, рідше – овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Симптоми ботулізму:
Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12-24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
При захворюванні на ботулізм відмічається: порушення близького зору (ви не можете читати текст, але добре бачите предмети), сильно виражена сухість у роті, важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає), підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення, короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.
Попередня
Наступна