Перейти до основної сторінки
Для проведення сівби озимих зернових культур сприятливі умови настають за встановлення середньодобової температури повітря 14-15ºС, в результаті осіння вегетація рослин триває 40-50 днів. На Київщині середнім багаторічним оптимальним строком для посіву озимих зернових є період з 5 по 25 вересня. Від перебігу агрокліматичних умов осіннього періоду значною мірою залежить розвиток озимини та шкідників і хвороб у посівах. Достатнє зволоження грунту при посіві сприятиме до настання зимових холодів рослинам добре укорінитися та підготуватися до перезимівлі. Хімічний захист озимого поля восени – важлива складова системи догляду за посівами, передумова успішної перезимівлі і формування потенціалу продуктивності озимих культур.
Для отримання здорових сходів, запобігання розвитку шкідливих організмів у майбутньому, у тому числі і сажкових хвороб, та стабілізації фітосанітарного стану посівів у передпосівний період насіння озимих зернових культур високих посівних кондицій оздоровлюють через протруєння із зволоженням або водними суспензіями (10 л/т), віддавши перевагу протруйникам широкого спектру дії. Це можна роботи як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою.
Для знищення зовнішньої і внутрішньо інфекції фітопатогенів краще оздоровлювати насіння за день, або в день сівби системними протруйниками: Вітавакс 200 ФФ, ВСК 2,5-3 л/т, Вінцит форте SC, КС-1-1,25 л/т, Вінцит Мініма, к.с. – 1,0-2,0 л/т, Кінто Плюс, ТН -1-1,5 л/т, Ламардор Про 180 РS, ТН -0,5-0,6 л/т, Максим Стар 025 РS, ТН – 1,5-2,0 л/т, Селест Топ 312,5 РS, ТН – 1,5-2,0 л/т, ТМТД, КС – 3,0-4,0 л/т, або іншими рекомендованими препаратами. З метою підвищення стійкості рослин проти вірусних хвороб та інших шкідливих організмів, а також для підвищення морозостійкості, посухостійкості та покращення фізіологічних показників одночасно з протруюванням насіння обробляють біостимуляторами росту рослин: Альга (Альга 300, Альга 600, Альга К), ВП- 0,5-1,0 кг/т, Гумілайт, ВГ – 100-200 г/т, Гумісол, р.-15 л/т, Ендофіт L1, РК-3-5 мл/т
Регулюванню чисельності й шкідливості грунтових шкідників сприятиме обробка насіннєвого матеріалу за 1-5 днів до сівби інсектицидними протруйниками: Імідор Про, КС – 1 л/т, Ін Сет, ВГ – 0,6-0,75 кг/т, Нупрід Макс, ТН – 2 л/т, Команч, ВГ -0,5 кг/т, Матадор, ТН – 0,75-1,5 л/т, та ін., а застосування Вайбрансу Інтеграл 235PS, ТН -1,5-2 л/т забезпечить токсикацію насіння, проростків та сходів протягом 2-3 тижнів проти насіннєвої, грунтової інфекцій, а також проти спеціалізованих шкідників сходів зернових культур: цикадок, попелиць, злакових мух, хлібних блішок.
У фазу сходи-3-й листок захист від хлібної жужелиці проводять за наявності 1-2 личинки на кв.м, від підгризаючих совок – 2-3 і більше гусениць на кв.м. Для цього ефективними будуть: Альфагард 100, к.е. – 0,10-0,15 л/га, Пірінекс, КЕ – 1,2 л/га, ін.
З появою сходів озимої пшениці в осінній період, насамперед за помірно теплої вологої погоди посіви заселятимуть та будуть пошкоджувати злакові мухи: шведські (вівсяна та ячмінна), озима, опоміза пшенична, інші, розвиток яких до появи сходів озимини відбувається на падалиці.
Імаго озимої мухи та опомізи пшеничної восени у сходах зернових відкладатимуть яйця, а відродження та шкідливість їх личинок відбуватиметься навесні наступного року. Сисні шкідники: злакові попелиці, цикадки, які є переносниками вірусних хвороб (мозаїки, карликовості) заселятимуть посіви за теплої погоди. Тому, за порогової чисельності вищевказаних фітофагів (злакові мухи – 40-50 екз. на 100 п.с., попелиці – 100 особин на кв.м, цикадки – 50-150 екз. на кв.м) у фази сходи-кущіння посіви обприскують осередково чи всуціль Альтексом, КЕ – 0,1-0,15 л/га, Альфагардом 100, КЕ – 0,15 л/га, Данадимом стабільним, к.е. – 1,0-1,5л/га, Енжіо, КС – 0,18 л/га та ін.
Сходи озимини, зокрема з непротруєного насіння, на добрих агрофонах, можуть хворіти на кореневі гнилі, борошнисту росу, септоріоз, гельмінтоспоріоз, інші плямистості, збудники яких повсюду накопичились в грунті, рослинних рештках, насінні.
Проти вищезазначених хвороб для хімічного оздоровлення посівів застосовують фунгіциди: Абакус Плюс, к.е. – 0,5-1,0 л/га, Амістар Екстра 280 SC, КС – 0,5-0,75 л/га, Бампер Супер, КЕ – 0,8-1,2 л/га, Дерозал 500 SC, КС – 0,5 л/га, Замір, ЕВ – 0,75-1,5 л/га, та інші.
Озимий ріпак, посіяний господарствами Київщини в оптимальні строки протруєним насінням, дав сходи. За умов теплої та сухої погоди на початку осені відбувається повсюдне заселення посівів хрестоцвітими та ріпаковими блішками. За виявлення 3-5 блішок на кв.м посіви озимого ріпаку захищають Альфагардом 100, КЕ – 0,10-0,15 л/га, Карате Зеоном 050 СS, СК – 0,15 л/га, Нагомі, ВГ – 0,2-0,3 г/га, Протеусом 110 ОD, МД – 0,3-0,75 л/га, Сумі-альфою, КЕ – 0,3 л/га, або іншими рекомендованими інсектицидами.
Хрестоцвіті блішки
IMG 7 8Хрестоцвіті блішки
У фазу 3-4 розеткових листків ріпак заселятимуть ріпаковий пильщик, листкоїд, капустяна совка, білани, які пошкоджуватимуть сім’ядолі та листкову поверхню.В вересні-жовтні за ЕПШ ріпакового пильщика та листкоїда (3 екз. на кв.м.), капустяних біланів і совок (2 гусениці на кв.м.) захищають посіви озимого ріпаку через обприскування інсектицидами: Децис f-люкс 25 ЕС, КЕ – 0,25-0,50 л/га, Коннект 112,5 SиC, КС – 0,4-0,5 л/га, Оперкот Акро, КС – 0,05 л/га, та ін.
Сходи озимого ріпаку можуть хворіти на чорну ніжку, фомоз, альтернаріоз. В разі порушення сівозміни, загущенні й забур’яненні посівів, внесенні надмірних доз азотних добрив та частих дощів ймовірний розвиток кореневих гнилей. бактеріозу коренів, пероноспорозу. За появи ознак цих хвороб у фазі утворення розетки рослини ріпаку слід оздоровлювати Аканто плюс 28, КС – 0,5-1,0 л/га, . Амістаром Екстра 280 SC, КС – 0,75-1,0 л/га, Заміром, ЕВ – 1,0-1,5 л/га. У фазу 4-5 листків за наявності симптомів хвороб та для стримування росту листя і підвищення стійкості до екстремальних погодних умов рослини обприскують Містиком Супер, к.е. – 1,0 л/га, Оріусом, ЕВ – 1,0 л/га, Тілтом 259 ЕС, КЕ – 0,5 л/га, іншими.
Неглибоке розпушування міжрядь у фазах сходи – перша пара справжніх листків, підгортання рослин перед входженням в зиму, підвищують їх зимостійкість та опірність до несприятливих умов. Найкраще рослини озимого ріпаку перезимовують, утворивши 6-10 листків за висоти 10-15 см за винесення точки росту над поверхнею грунту на 1 см та діаметрі кореневої шийки 0,6-1 см.
У фазі 5-6 листків рослин озимого ріпаку для запобігання переростання та покращення перезимівлі проводять обробку регуляторами росту: Карамба Турбо, РК– 0,7-1,4 л/га, Стабілан 750, SL – 1,5 л/га.
Мишоподібні гризуни – постійні шкідники озимих культур осінньо-зимового періоду. Фітосанітарним моніторингом в місцях резервації відмічається активізація життєдіяльності їх. Жилі колонії мишоподібних гризунів відмічають на багаторічних травах, сходах падалиці, просапних культурах. Надалі шкідники заселятимуть та пошкоджуватимуть посіви озимих зернових культур та ріпаку. Найпоширенішими в посівах та інших стаціях, як і в попередні роки, будуть полівка звичайна і гуртова, миші: хатня, лісова, польова.
Першочерговими заходами в обмеженні чисельності мишоподібних гризунів є профілактичні заходи: знищення бур’янів, своєчасна зяблева оранка, що позбавлятиме гризунів кормової бази та надійного сховища, контроль за розвитком та регулювання чисельності цих шкідників в місцях резервацій з метою недопущення масового розселення їх у озимих посівах. Враховуючи високі показники життєдіяльності шкідників, необхідно встановити контроль за їх розвитком.
При виявленні в посівах 3-5 і більше жилих колоній на 1 га для боротьби з гризунами слід слід застосовувати хімічні та біологічні засоби. До препаратів хімічної групи родентицидів відносяться отруєні принади на основі бродіфакуму: Антимиша, Бродівіт, Бродіфакум, 0,25%, Мишолов – 10 г в нору, з вмістом діючої речовини 0,005%, принада Багіра – 1,5-2,5 кг/га, родентицидна принада «Щелкунчик, ПР» – 10-25 г/5 кв. м; на основі бромадіолону: Рат Кіллер Супер, Бромакем – 5-10 кг/га та інші дозволені до використання препарати. Із групи біологічних препаратів рекомендований Бактеронцид, зернова принада, 1-2 кг/га Бактеронцид гель, 1 л препарату на 10 кг принади.
Працюючи з пестицидами, слід суворо дотримуватися правил безпеки та технології застосування препаратів, забезпечуючи збереження навколишнього середовища від забруднення.
Попередня
Наступна