• In English
 • ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЗАРАЗНИЙ ВУЗЛИКОВИЙ ДЕРМАТИТ ВЕЛИКОЇ РОГАТОЇ ХУДОБИ (НОДУЛЯРНИЙ ДЕРМАТИТ ВРХ)?
  , опубліковано 23 Серпня 2016 року о 00:00

  Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби (Lumpy skin disease (ЗВДВРХ, Dermatitis nodularis bovum, Dermatitis nodulares, шкірна бугорчатка, вузликова екзантема, рос./«нодулярный дерматит крупного рогатого скота, кожная бугорчатка, узелковая экзантема, заразный узелковый дерматит,   бугорчатка кожи кр. рог. скота, узелковая сыпь кр. рог. скота»/) — вірусна хвороба великої рогатої худоби, що характеризується пропасницею, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок, утворенням типових, схильних до некротичного розпаду вузликів (горбочків) у шкірі та слизових оболонках травного каналу й дихальних шляхів, ураженням очей та генералізованим лімфаденітом. Хворіє велика рогата худоба вівці, кози та жуйні дикі тварини.
  Останнім часом хвороба набуває поширення в європейських країнах. Характеризується значними економічними збитками, зумовленими відсутністю лікування, запровадженням спеціального режиму для господарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення, а також торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.  Хвороба віднесена до особливо небезпечних хвороб великої рогатої худоби, включена до списку МЕБ та підлягає обов’язковій нотифікації.
  Специфічні методи лікування не розроблені. Захворювання на нодулярних дерматит ВРХ, яке раніше було характерне для країн Африки, набуло широкого поширення в Європі. При цьому враховуючи значне поголів’я ВРХ в Україні, відсутність вакцинації, а також зважаючи на джерела збудника хвороби, шляхи його розповсюдження та поширеність у світі, існує ризик занесення вірусу нодулярного дерматиту на територію України.
  Для уникнення поширення в Україні зазначеного вірусу запроваджено заборону ввозу до нашої держави худоби та продукції з неї з неблагополучних країн, де зафіксовані випадки захворювання. Так, станом на 17 серпня 2016 року така заборона діє для 16 країн: Албанії, Вірменії, Болгарії, Бурунді, Македонії, Греції, Іраку, Казахстану, Кувейту, Чорногорії, Мозамбіку, Намібії, Російської Федерації, Саудівської Аравії, Сербії, Туреччини. Розроблено проект Інструкції з профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом ВРХ. На даний момент триває процес збору зауважень та пропозицій до зазначеного проекту документу. Крім того, управлінням Держпродспоживслужби в районах та містах області дано доручення проінформувати суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням та обігом ВРХ, про небезпеку захворювання, можливі джерела інфекції, шляхи розповсюдження хвороби, клінічні ознаки тощо. Однією із стратегій профілактики цього захворювання є вакцинація сприятливого поголів’я ВРХ. Наразі вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України у областях, що межують із країнами, в яких уже реєструється нодулярний дерматит ВРХ.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій