• In English
 • ВЕСНА В САДУ І НА ГОРОДІ. ЯК ОБРАТИ НАСІННЯ ТА САДЖАНЦІ.
  , опубліковано 25 Квітня 2018 року о 00:00

  Нарешті прийшла весна. Яскраво світить сонечко і дерева починають стрімко зеленіти, просинається природа. З приходом весни зростає попит на насіння квіткових, овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів та садивний матеріал. Щоб вберегти свій майбутній врожай від різних несподіванок хотілось би надати декілька порад щодо придбання насіння або саджанців.

  При купівлі насіннєвого матеріалу важливо пересвідчитись у його сортових і посівних якостях, а при купівлі садивного матеріалу – сортових і товарних якостях. В торговій точці ви можете ознайомитись з відповідними сертифікатами. Тобто насіння та садивний матеріал повинні бути сертифіковані відповідним чином.

  Якщо за результатами аналізу проб насіння або садивний матеріал відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, органом з оцінки відповідності видаються сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, згідно з встановленою формою та вносяться відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал (http://data.gov.ua/dataset/resource).

  Перед тим як придбати насіння необхідно визначитись, який саме врожай Ви хочете отримати. Так, Вам завчасно необхідно визначитись із сортом, звертаючи увагу, чи районований той сорт в тій місцевості де Ви його збираєтесь вирощувати.

  Важливим моментом при обранні розрізняти сорт і гібрид. У гібридів є свої переваги: краща пристосованість до умов вирощування; менші норми висіву;  краща зимостійкість та вища компенсаційна здатність;   швидкий розвиток у разі пізніх строків посіву або пізніх  сходів;  потужніша коренева  система, а відповідно – краща посухостійкість та використання мінерального живлення;  вища стійкість до вилягання і хвороб; одночасне достигання і, разом з усім перерахованим – вища врожайність. Але, поряд з цим, гібриди поступаються сортам на наступними показниками:  вартість (іноді більша  в кілька разів за звичайне сортове насіння);  неможливість із F1 провести розмноження ;  більша вимогливість до умов вирощування; смакові якості, за якими вони часто програють сортам.

  При купівлі насіння необхідно обов’язково звертати увагу на пакування.  Насіння повинно бути розфасоване  в оригінальну упаковку для роздрібної торгівлі на якій повинно бути  нанесено методом механічного чи ручного  штампування наступна інформація: назва країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння; культура; назва сорту або гібриду;  масу (г), або кількість насінин в пакеті (шт) ; номер насіннєвої партії; рік урожаю;  схожість; документ на насіння (назва, №); коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

  Ще можна порадити, аби насіння краще перенесло несприятливі умови, обираємо оброблене насіння.  Найпоширенішими варіантами є гранульоване та інкрустоване насіння. Гранульоване насіння має оболонку, до складу якої входять мікроелементи, пестициди, стимулятори росту. За рахунок товстої оболонки збільшуються розміри і вага насіння, що полегшує посів і підвищує рівномірність сходів. У грунті оболонка відшаровується. Під інкрустацією насіння розуміють його обробку спеціальною плівкою спільно з пестицидами і регуляторами росту. У інкрустованого насіння вищі показники схожості і енергії проростання, що, звичайно, позначається і на майбутній врожайності.

  Навіть обравши найкращий садивний матеріал в період росту і розвитку необхідно слідкувати, щоб рослини не були знищені хворобами або шкідниками. В спеціалізованих магазинах представлений досить великий асортимент засобів захисту від широкого спектру шкідливих організмів.

  Пестициди – це хімічні речовини, які покликані зберігати рослини, захищаючи їх від шкідливих організмів. Застосування пестицидів допомагає контролювати бур’яни, шкідників та хвороби, захищати та обробляти продовольчі культури на етапі росту, а також забезпечувати високу якість та лежкість (здатність до тривалого зберігання) свіжих фруктів та овочів.

  Пестициди вітчизняного, а також іноземного виробництва, що завозяться для використання на територію України повинні мати офіційну державну реєстрацію  та відповідати таким вимогам:

  •  висока біологічна ефективність щодо цільового призначення;
  • безпечність для здоров’я людини та навколишнього природного середовища за умови дотримання регламентів їх застосування;
  • відповідність державним стандартам, санітарним нормам та іншим нормативним документам.

  Згідно чинного законодавства фальсифіковані пестициди – продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника.

  З кожним роком зростає непоправна шкода, завдана фальсифікованими засобами захисту рослин аграріям, які застосовують контрафактну продукцію. Цієї шкоди також зазнають всі споживачі кінцевої сільськогосподарської продукції, котрі стають заручниками і потенційними жертвами небезпечних пестицидів.

  На відміну від зареєстрованих препаратів, які перед тим, як потрапити на ринок, проходять всі етапи реєстраційних випробувань та досліджень, то нелегальні – залишаються поза межами перевірок на відповідність нормативним документам і тому непридатні до використання. Підробки становлять велику загрозу для фермерів, пошкоджуючи посіви та підриваючи їхню репутацію, а також наражаючи людей на небезпеку під час внесення.

     Основні види підробок:

  – продаж генериків під назвою оригінальних препаратів;

  – нелегальне фасування оригінальних продуктів;

  – відсутність діючої речовини в імітації препаративної форми;

  – зниження вмісту діючої речовини;

  – продаж замість оригінального препарату невідомих речовин

  Виробники фальсифікатів дуже швидко вдосконалюють своє виробництво слідом за компаніями – оригінаторами. Вони почали використовувати діючі речовини, аналогічні оригінальним, тару, копіювати захисні елементи – голограми тощо.  Найбільш чутливими до підробок є ринок дрібної розфасовки, кількість підроблених препаратів, призначених для роздрібного продажу населенню перевищує 55%. Причому препарат може бути як ефективним, так і не дуже ефективним. Порошкоподібні препарати підробляють додаванням пилоподібних наповнювачів або повною заміною препарату. Водорозчинний і водно – суспензійний концентрати, водний і водно –  спиртовий розчини підробляють, використовуючи воду та спирт. Емульсії та суспензії розводять технічними оливами або порошками.

  Найстрашніше у фальсифікатах – невідомі, невивчені домішки, які можуть бути дуже токсичними і мати тривалу післядію, тобто пригнічувати культуру, яка буде висіватись в наступному сезоні.

      Наслідки застосування фальсифікованих  пестицидів:

  –  часткова або повна втрата врожаю;

  – накопичення залишків небезпечних речовин у харчових продуктах, що загрожує здоров’ю споживачів;

  –  погіршення родючості ґрунтів;

  –  шкода здоров’ю фермера під час внесення препарату;

  –  зіпсована репутація фермера як постачальника якісної та безпечної продукції;

  –  суттєві матеріальні збитки;

  –  вроджені каліцтва;

  – відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;

  –  забруднення навколишнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод

      Щоб уникнути придбання фальсифікованого препарату необхідно:

  • купувати пестициди  лише в спеціалізованих магазинах  по продажу засобів захисту рослин та насіння, в офіційних дистриб’юторів відомих фірм -виробників, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів;
  •   знати, що роздрібні засоби захисту рослин не розфасовуються в медичну тару;
  •   під час купівлі препаратів вимагати у продавця сертифікат якості та товарний  (касовий) чек;
  • звертати особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці:  голограма, захисні плівки, номер партії, спеціальні позначки на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти з упаковки неушкодженою;
  • знати, що інформація на етикетці має бути надрукована українською мовою, із зазначенням назви постачальника та його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номера партії,  ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування;

  дата виробництва тари (каністри), що зазначена на дні упаковки, не може бути пізнішою за дату виробництва вмісту каністри (тобто самої речовини).

  Call Now Button
  Будь в курсі подій