• In English
 • ЮВЕЛІРНІ ВИРОБИ
  , опубліковано 29 Жовтня 2018 року о 13:13

  Вибирати коштовності варто особливо ретельно – крім вдалого фасону не менш важливо переконатися, що купуєте справді якісний виріб з дорогоцінного металу.

  Відповідно до Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» для ювелірних та побутових виробів із  дорогоцінних металів встановлюються такі проби:

  1) для платини – 900, 950;

  2) для золота – 375, 500, 585, 750, 958 і 999;

  3) для срібла – 800, 830, 875, 925, 960;

  4) для паладію – 500, 850.

  Ювелірні вироби як вітчизняного, так і іноземного виробництва під час продажу повинні мати товарні ярлики, прикріплені металевою пломбою.

  Товарний ярлик ювелірних виробів передбачає наявність такої інформації: найменування або товарний знак підприємства-виробника, найменування виробу або його шифр, найменування сплаву металу та його проба, маса виробу, номер (розмір) каблучки або браслета, найменування каменю та його маса, а також позначки «виріб був у вжитку» або «б/в» для ювелірних виробів, які були у вжитку.

  Торгівля ювелірними виробами з дорогоцінних металів здійснюється суб’єктами господарювання тільки за наявності відбитка державного пробірного клейма України. Торгівля без відбитків державного пробірного клейма України забороняється.

  Суб’єкти господарювання за торгівлю на території  України ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, які не мають відбитка державного пробірного клейма або мають відбиток  підробленого державного пробірного клейма несуть відповідальність згідно із законом.

  Державне пробірне клеймо – знак установленого єдиного зразка, що засвідчує цінність  виробів із дорогоцінних металів. Опис державного  пробірного клейма та його форма затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Виготовлення державних пробірних клейм здійснюється  за замовленням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного пробірного контролю.

  Суб’єкти  господарювання, що виготовляють  ювелірні  та побутові  вироби з дорогоцінних металів, мають право за наявності атестованої центральним  органом  виконавчої влади,  що реалізує державну політику з питань технічного регулювання, або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного пробірного контролю, в установленому порядку лабораторії на клеймування виробів власного виробництва державним пробірним клеймом. Перелік таких суб’єктів господарювання визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

  Також, продаж ювелірних виробів у дрібнороздрібній торговельній мережі, на ринках (крім розміщених на них спеціалізованих магазинів, відділів) та з рук забороняється. За торгівлю ювелірними виробами у місцях, не встановлених для такої торгівлі, суб’єкти господарювання несуть відповідальність згідно із законом.

  При купівлі ювелірних виробів ви, як споживач, маєте право на вільний вибір товару, на перевірку його якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни, демонстрацію безпечного та правильного його використання. Якщо виникають сумніви щодо ваги та якості товару, на вимогу продавець зобов’язаний надати контрольно-вимірювальний прилад, документи про якість, безпеку та ціну товару.

  Засоби вимірювальної техніки, що використовуються під час продажу ювелірних виробів, повинні бути у справному стані, мати повірочне тавро та проходити періодичну повірку в установленому законодавством порядку.

  При виборі золотих виробів варто зауважити, що ювелірне золото – це не однорідний метал, а сплав металів, який містить від 25% до 70% домішок. До ювелірного золота, зазвичай, додають срібло або мідь. Власне, співвідношення самого золота та додаткових компонентів і визначає його пробу.

  Наприклад, якщо купуєте виріб 585 проби, це означає, що в ньому міститься 58,5% золота, у виборі 750 проби – 75%. Чим вища проба, то дорожче коштуватиме виріб. Однак домішки є не менш важливі за саме золото, адже саме вони визначають міцність та колір майбутнього виробу. При виробництві білого золота, здебільшого, використовують срібло, мідь, нікель, цинк, платину і паладій. Червоне і рожеве золото містить основну добавку мідь, а також срібло і цинк.

   

  Варто пам’ятати!

   

  Згідно з додатком № 3 постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.1994            № 172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів» ювелірні вироби віднесено до переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню).

  Після купівлі товару, обов’язково зберігайте розрахунковий документ.

  Якщо протягом гарантійного терміну ви виявили дефекти, наприклад, виріб тріснув чи не тримається камінчик, ви маєте право відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» звернутися до суб’єкта господарювання з письмовою заявою  про:

  –  пропорційне зменшення ціни;

  –  безоплатне усунення недоліків товару;

  –  відшкодування витрат на їх усунення.

  Скористатися цією статтею ви маєте право лише в тому випадку, якщо буде доведено, що недолік виробничого характеру.

  Якщо ж ви придбавши виріб з дорогоцінного металу, засумнівалися в його якості, можна виріб перевірити.

  Для перевірки якості виробу можна звернутися до державної пробірної служби України. Окрім цього покупець має право звернутися з письмовою заявою до підприємця в якого придбав виріб, аби провести експертизу. Експертиза має бути організована продавцем в три денний термін з дня отримання письмової згоди на її проведення від покупця. Щоправда, якщо здогадки покупця не виправдаються, оплатити експертизу йому доведеться з власної кишені.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій