• In English
 • ЗОЛОТИСТА КАРТОПЛЯНА НЕМАТОДА
  , опубліковано 27 Вересня 2019 року о 14:14

  Золотиста цистоутворююча картопляна нематода є обмежено поширеним карантинним організмом, який спричиняє хворобу глободероз картоплі. Особлива небезпечність хвороби полягає в тому, що жоден з агротехнічних, біологічних, агрохімічних заходів не дають результатів в короткий термін (1-3 роки). Це пов’язано з особливостями розвитку даного патогена.

  Золотиста картопляна нематода поширена практично по всій Європі. В ареал поширення входять Албанія, Австрія, Болгарія, Бельгія, Чехія, Хорватія, Кіпр, Естонія, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Греція, Ісландія, Угорщина, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Польща, Португалія, Росія, Україна.

    Орієнтовні втрати врожаю картоплі від ураження рослин золотистою картопляною нематодою складають більше 30%. Нематода вражає всі рослини родини  пасльонових: картопля, томати, перець, блекоту, чорний паслін та інші.   При виявленні на картопляному
   полі золотистої картопляної нематоди, запроваджується карантинний режим у господарстві і забороняється вирощування картоплі. Основними заходами профілактики розповсюдження хвороби є використання нематодостійких   сортів та дотримання сівозміни.
   Специфічні ознаки зараження рослин відсутні. Хворі рослини за сильного ступеня ураження мають пригнічений вигляд, передчасно жовтіють, відстають у рості та розвитку, їхня коренева система набуває “бородатого” вигляду. На   коренях рослин-живителів навіть неозброєним оком можна побачити численні цисти нематод.
   У зараженої рослини знижується рівень фотосинтезу, і виходячи з цього- зменшується об’єм  біомаси. Падає товарна цінність новоутворених бульб (співвідношення товарної та більш дрібної фракції), погіршується товарна якість   -зменшується вміст крохмалю, білку, вітаміну С.
   Виявити картопляну нематоду можна з середини липня на коренях картоплі. На вигляд це мікроскопічні черв’яки, завбільшки з макове зернятко, слабо видимі без збільшувального скла. Самка кулястої форми нематоди, а самець   має червоподібну форму. До осені самки перетворюються в цисти (оболонки), величиною з макове зернятко золотисто-коричневого кольору, в яких при несприятливих умовах яйця і личинки можуть зберігатися дуже тривалий час.
   До основних заходів відносять також дотримання агротехніки, використання в сівозміні культур, які не уражуються картопляними нематодами (бобові, зернові, технічні культури, багаторічні вави та інші), внесення добрив,   знищення бур’янів, вирощування нематодостійких сортів картоплі. Також повинна бути просторова ізоляція насіннєвих посадок картоплі від виробничих та присадибних ділянок (не менш ніж  1 км.).
  Call Now Button
  Будь в курсі подій