• In English
 • ІНФОРМУВАННЯ ЩОДО SARS-COV-2 У ТВАРИН
  , опубліковано 30 Квітня 2020 року о 19:19

  Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області повідомляє, що відділом оцінки ризиків Управління оцінки ризиків та стратегічного розвитку Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів проводиться робота з відстеження ситуації в світі щодо офіційно-підтверджених випадків інфікування на COVID-19 серед тварин. В ході моніторингу та аналізу опублікованих матеріалів виявлено, що в ЗМІ та соціальних мережах поширюється багато суперечної інформації без науково-дослідного підґрунтя, яка, викладена у такий спосіб може сприйматися як ймовірна загроза для громадськості та бізнес операторів, діяльність яких пов’язана із вирощуванням, утриманням та обігом тварин, що в подальшому може призвести до ускладнення епізоотичної ситуації внаслідок невідповідного поводження з тваринами в період епідемії COVID-19. Враховуючи зазначене, інформуємо про поточну ситуацію з офіційних джерел.

  Станом на 16.04.2020 за офіційними даними Міжнародного Епізоотичного Бюро (OIE) офіційно зареєстровано 5 лабораторно-підтверджених випадки: двох собак та кішки в Гонконгу, кішки в Бельгії та тигру у США. Встановлено, що всі тварини попередньо перебували в близькому контакті з інфікованими SARS-CoV-2 людьми.

  Наразі тривають дослідження, направлені на з’ясування питання щодо впливу SARS-CoV-2 на тварин після контакту із хворими на COVID-19 людьми, з метою встановлення вірулентності та тривалості знаходження вірусу в організмі тварини. Оскільки відомі факти зараження тварин свідчать, що контакт з інфекційними дозами призвів до легкого їх інфікування, то існує можливість підтвердження гіпотези, що тварини не становлять загрози та відіграють роль лише пасивних транспортерів, як будь-який інший неживий предмет чи поверхня.

  За результатами експериментальних досліджень щодо оцінки сприйнятливості різних моделей лабораторних тварин, а також домашніх тварин-компаньйонів до SARS-CoV-2, проведених на базі Харбінського ветеринарного науково-дослідного інституту (HVRI) Китайської академії сільськогосподарських наук (CAAS) було виявлено, що тхори і кішки є чутливими до SARS-CoV-2, собаки мають низьку сприйнятливість, а худоба, включаючи свиней, курчат і качок, не сприйнятливі до вірусу. Основною метою даного дослідження було встановлення здатності піддослідних тварин в умовах природнього впливу SARS-CoV-2 надавати серологічну відповідь, що експериментально було підтверджено у кішок та тхорів, і є можливим для використання як доповнення до плану з усунення пандемії.

  Також інформуємо, що за результатами досліджень позитивних на COVID-19 тварин не підтверджено спроможності вірусу передаватись від тварини людині та від тварини до тварини.

  Відповідно до «Узгодженої дорожньої карти глобальних досліджень» Всесвітньої організації здоров’я з метою створення комплексного підходу щодо контролю спалаху COVID-19 визначено середньо- та довгострокові пріоритети, що стосуються сфери ветеринарної медицини, які спрямовані на дослідження вірусного походження, шляхів передачі вірусу та розробки заходів управління ризиками серед людей та тварин.

  Також Держпродспоживслужбою на основі наукових досліджень та офіційних публікацій світових організацій було розроблено «Пам’ятку щодо рекомендованого поводження із тваринами в період епідемії».

  Пам’ятка щодо рекомендованого поводження із тваринами в період епідемії COVID-19

  Наразі немає жодних наукових доказів щодо можливості передачі вірусу COVID-19 від тварини людині. Також відсутні докази того, що вірус може поширюватися від хутра або шкіри домашніх тварин до людей. Однак, з метою запобігання зараження будь-якими спільними для тварин і людей інфекційними захворюваннями, важливо суворо дотримуватись правил поведінки та належної гігієни при поводженні з домашніми та іншими тваринами в умовах карантину:

  1. Мити руки після кожної взаємодії з окремою твариною, кормом для тварин, їх відходами або інвентарем.
  2. Практикувати належну гігієну домашніх тварин та прибирати після них належним чином: 
   • ретельно мити засоби догляду за тваринами, іграшки та інші предмети, з якими контактує тварина;
   • уникати близького тактильного контакту з тваринами, зокрема спільного споживання їжі чи її обміну;
   • використовувати одежу для тварин під час прогулянок, яка дозволить зменшити площу тіла тварини, що контактує із зовнішнім середовищем та регулярно мити або прати таку одежу із використанням відповідних засобів;
   • під час прогулянок з домашніми тваринами уникати контактів з іншими тваринами, громадських місць, де є скупчення людей та тварин;
   • вигулювати собак на повідку, підтримуючи дистанцію не менше 2 метрів від інших людей і тварин;
   • не користуватись іграшками на вулиці;
   • відсутня необхідність оброблення шерсті та шкіри тварини дезінфікуючими засобами після кожного виходу на вулицю чи тактильного контакту, оскільки це може викликати у тварини дерматологічні захворювання, отруєння тощо. Натомість рекомендовано протирати поверхню тулуба та голови окремим для кожної тварини вологим рушником із наступним його пранням;
   • обробляти лапи «до» та «після» прогулянок відповідними засобами для певного виду тварин або теплою проточною водою;
   • бажано утримувати котів у приміщенні на період карантину, щоб запобігти їх взаємодії з іншими тваринами чи людьми. 
   1. Інфіковані COVID-19 особи під час хвороби мають обмежувати контакти з будь-якими тваринами так само, як і з іншими людьми. У разі неможливості обмеження такого контакту та відсутності іншої здорової особи, яка може попіклуватись про тварину, принаймні звести до мінімуму кількість таких контактів та суворо дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема використовувати маску для обличчя та продезінфіковані рукавички під час взаємодії з метою запобігання поширення вірусу.
   2. У випадку клінічних проявів нездужання тварини, необхідності отримання консультації чи здійснення профілактичних обробок необхідно звернутись до лікаря ветеринарної медицини, дотримуючись наступних кроків: 
    • здійснити запис онлайн чи за телефонним дзвінком, попередньо повідомивши наміри та причини необхідності візиту та отримавши відповідні вказівки щодо подальших дій;
    • обов’язково в телефонному режимі попередити про наявність інфікування COVID-19 власника тварини, або осіб, які спільно проживають на одній території чи контакту з інфікованим;
    • рекомендовано супроводження тварини до установи ветеринарної медицини лікаря однією здоровою особою;
    • після прибуття очікуйте ззовні і дотримуйтесь інструкцій персоналу;
    • при вході дезінфікуйте руки;
    • уникайте контакту (без рукостискання) і завжди тримайтеся на відстані не менше 2 метрів від інших людей;
    • намагайтесь нічого не чіпати в кімнаті очікування і консультації;
    • за можливості використовуйте безконтактне розрахування;
    • мийте руки часто і правильно.

  Даний перелік рекомендацій не є повним та остаточним у зв’язку із наявністю триваючих досліджень та швидкої зміни ситуації навколо пандемії. Враховуючи зазначене дана інформація оновлюватиметься за появи суттєвих актуалізованих результатів досліджень.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій