• In English
 • ЧОТИРЬОХПЛЯМИСТИЙ ЗЕРНОЇД
  , опубліковано 15 Червня 2020 року о 16:16

  Callosobruchus maculatus Farb – жук невеликого розміру з роду Callosobruchus, входить до списку карантинних організмів, відсутніх в Україні. Пошкоджує різні зернобобові у полі і під час зберігання.

  Центром ареалу вважають тропічну Азію, звідки шкідник завезений до Центральної і Західної Африки, Гавайських островів, Японії, центральної і південної частини Північної Америки, Австралії, у південну Францію, Італію.

  Чотирьохплямистий зерноїд належить до небезпечних карантинних об’єктів. Комаха пошкоджує зернобобові культури, у тому числі сою, горох, маш, нут, боби та інші культури.

  Як і всі представники зерноїдів роду Callosobruchus, основну шкоду насінню наносять личинки комах, що мешкають і харчуються всередині зерна. У результаті пошкодження насіння боби втрачають схожість і стають непридатними для вживання в їжу. Крім того у заражених зернах значно підвищується рівень сечової кислоти, що виділяється личинками, тому пошкоджені зерна зазвичай містять небезпечні токсини і можуть загрожувати життю і здоров’ю людей і тварин.

  Розмноження чотирьохплямистих зерноїдів відбувається, як правило, у зерносховищах і на продовольчих складах.

  Дорослі жуки досягають 3 міліметрів у довжину і мають червоно-буре забарвлення тіла, яке покрите дрібними світлими волосками.

  На надкриллях імаго можна спостерігати своєрідний візерунок із жовтуватих волосків у вигляді перев’язі, яка за формою нагадує українську літеру «Х». Однак, на думку деяких ентомологів, дана ознака характерна виключно для найбільш типових представників цього виду.

  У дорослих зерноїдів відзначається поліморфізм, який, перш за все, пов’язаний із поведінкою комах і обумовлений щільністю популяції. При цьому поряд із добре літаючими особинами зустрічаються жуки, повністю позбавлені цієї здатності.

  Цикл розвитку комахи (від яйця до імаго) триває від 40 до 180 днів і залежить, у першу чергу, від температури навколишнього середовища. Найбільшу активність дорослі жуки демонструють у спекотну пору року.

  Плодючість самок становить від 100 до 200 яєць. Яйце має овальну форму, напівпрозоре, розвивається  від 5 до 10 днів.

  Личинки, що вилупилися, мають близько одного міліметра у довжину. Вони відразу ж пробираються всередину зерна, де починають харчуватися, повністю знищуючи зародок насіння і залишаючи лише продукти своєї життєдіяльності.

  Личинки чотирьохплямистих зерноїдів безногі, з вигнутим тілом білого кольору. У міру свого розвитку вони досягають 4 міліметрів у довжину, поки не перетворяться на лялечку. Їх життєвий цикл може займати від 11 до 60 днів залежно від температури повітря всередині приміщення і включає у себе чотири стадії .

  Лялечка зерноїда має жовтувате забарвлення і трохи звужене до кінця черевця тіло. Розвиток лялечки триває від 4 до 25 днів, після чого з неї виходить молодий жук, який вже через добу починає пошук партнера і активне спаровування.

  В опалюваних приміщеннях чотирьохплямистий зерноїд здатний надати до 9 поколінь на рік.

  Способи боротьби зі шкідником

  Профілактичні заходи включають: фітосанітарний контроль продукції, що ввозиться, підкарантинних матеріалів; заборону ввезення на територію України продукції, зараженої карантинними організмами, а також обстеження сховищ і підприємств. При виявленні шкідників – накладення карантину.

  Для локалізації вогнищ зараження чотирьохплямистого зерноїда зерносховища і продовольчі склади обробляються методом фумігації.

  Фумігацію (газацію) зерна можна проводити і у спеціально призначених для цього камерах.

  З фізико-механічних способів боротьби зі шкідниками використовують охолодження або нагрівання (до + 48 ° С) зерна, яке проводиться у спеціальних камерах протягом 20 хвилин.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій