• In English
 • АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДРОЗДІЛІВ УПРАВЛІННЯ ФІТОСАНІТАРНОЇ БЕЗПЕКИ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА 2020 РІК
  , опубліковано 19 Січня 2021 року о 10:10

  1. Відділ фітосанітарних заходів на кордоні

  Протягом 2020 року на пунктах карантину рослин при відділах митного оформлення Київської митниці Держмитслужби державними фітосанітарними інспекторами було проведено фітосанітарний контроль імпортних об’єктів регулювання у кількості: 87 806 958 одиниць та 50,619 тонн садивного матеріалу, 127 844 978 штук зрізаних квітів, 1412,251 куб.м та 81,204 тонн деревини, 405651,378 тонни інших об’єктів регулювання та 2224594 штук та 19,0 тонн дерев’яного пакувального матеріалу з різних країн світу.

  При проведенні фітосанітарного контролю імпортованих об’єктів регулювання, що надійшли до митниць призначення, виявлено 273 порушення вимог фітосанітарних заходів України. З них:

  19 випадків виявлення карантинних організмів:

  • у зелені зрізаній (салат), що надійшла з Італії у кількості 0,125 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.
  • у зелені зрізаній (салат ромен), що надійшов з Італії у кількості 0,24 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.
  • у зелені зрізаній (салат Лолло), що надійшла з Італії у кількості 0,8862 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.
  • в помідорах свіжих, що надійшли з Іспанії у кількості 2,704 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм –  Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж повернено до країни-експортера.
  • в помідорах свіжих, що надійшли з Туреччини у кількості 19,71 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм  Південно-американську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.). Вантаж повернено до країни-експортера.
  • у зелені зрізаній (салат Лолло Россо), що надійшла з Італії у кількості 0,084 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.
  • у зелені зрізаній (рукола), що надійшла зі Словенії (походження –  Італія) у кількості 2,628 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж повернено до країни-експортера.
  • у зелені свіжій (тархун), що надійшла з Ізраїлю у кількості 0,01 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм Південний американський мінер (Liriomyza huidobrensis). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.
  • в помідорах свіжих, що надійшли з Туреччини у кількості 19,09 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм  Південно-американську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.). Вантаж повернено до країни-експортера.
  • у зрізаних квітах, що надійшли з Королівства Нідерланди у кількості 132109 штук, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж повернено до країни-експортера.
  • в помідорах свіжих, що надійшли з Франції (походження – Іспанія) у кількості 0,06 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм Південно-американську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.

  –      в насінні гірчиці продовольчої, що надійшов з РФ у кількості 22,0 тонни, виявлено гербологічний регульований шкідливий організм  Гірчак повзучий (степовий) (Acroptilon repens L.). Заражений вантаж повернено власнику під контролем державного фітосанітарного інспектора;

  • в помідорах свіжих, що надійшли з Польщі у кількості 19,2 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм  Південно-американську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.). Заражений вантаж повернено до країни-експортера;
  • в насінні коріандру для сівби, що надійшов з Чехії у кількості 0,43 тонни, виявлено гербологічний регульований шкідливий організм  Повитиця польова – (Cuscuta campestris Yunck.)Заражений вантаж повернено до країни-експортера;

  –      в насінні гірчиці продовольчої, що надійшов з Литви (походження РФ) у кількості 0,025 тонни, виявлено гербологічний регульований шкідливий організм  Гірчак повзучий (степовий) (Acroptilon repens L.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора;

  • в помідорах свіжих, що надійшли з Франції у кількості 0,0041 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм  Південно-американську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора;
  • у зелені зрізаній (рукола), що надійшла з Італії у кількості 3,361 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.). Заражений вантаж знищено під контролем державного фітосанітарного інспектора.
  • у зелені свіжій (тархун), що надійшла з Ізраїлю у кількості 0,003 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Південний американський мінер (Liriomyza huidobrensis). Заражений вантаж повернено до країни-експортера;
  • у клементинах свіжих, що надійшли з Греції у кількості 12,362 тонни, виявлено ентомологічний регульований шкідливий організм – Середземноморську плодову муху (Ceratitis capitatа Wied.). Заражений вантаж повернено до країни-експортера.

  159 випадків порушення МСФЗ № 12 “Фітосанітарні сертифікати” (надходження імпортних об’єктів регулювання без фітосанітарних сертифікатів або у супроводі недійсних фітосанітарних сертифікатів). Також 78 випадків надходження об’єктів регулювання у супроводі копій фітосанітарних сертифікатів.

  95 випадків порушення МСФЗ № 15 “Вказівки щодо регулювання дерев’яного пакувального матеріалу у міжнародній торгівлі” (надходження немаркованого дерев’яного пакувального матеріалу). До немаркованого пакувального матеріалу вжито заходи – знищення або проведення термічної обробки з подальшим нанесенням маркування під контролем державних фітосанітарних інспекторів.

  2. Відділ карантину рослин

  Протягом 2020 року проведено наступну роботу:

  Огляд об’єктів регулювання, які перевозились в межах України –48218427 одиниць, 60144,0 м3, 205,6 тис. тонн, 226936 штук, оформлено 35436 карантинних сертифікатів.

  Огляд об’єктів регулювання, які вивозились за межі України –2014738 одиниць, 385225 штук, 436657 м3, 115,8 тис. тонн, видано 12048 фітосанітарних сертифікатів.

  Огляд реекспортних об’єктів регулювання, які вивоились за межі України – 318,3 тонн, 45000 одиниць, 1,9 м3, видано 57 фітосанітарних сертифікатів на реекспорт.

   

  Проведено реєстрацію осіб, які здійснюють господарську діяльність пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання – 755 осіб, з них 642 віднесено до високого ступеня ризику, 21 – до середнього ступеня ризику, 92 – до низького ступеня ризику.

  У 1-му кварталі 2020 року проведено  63 планових перевірки дотримання норм діючого законодавства у сфері карантину рослин. Складено  26 розпоряджень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду. Накладено  28 адміністративних стягнень за ст.105 та ст.106 КУпАП на загальну суму 5389,00 грн.

  У 2-4 кварталах планові перевірки дотримання норм діючого законодавства у сфері карантину рослин не проводились у зв’язку з виконанням Закону № 530-IX  Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

  Відповідно до Наказу Мінагрополітики від 07.08.2012 № 487 (Про затвердження Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки) проведено обстеження:

  – з метою встановлення сатусу вільного місця виробництва на площі 4254,2364 га, 3701 м2, 168 ділянок;

  – підтверджено статус вільного місця виробництва – на площі 42,6 га, 3 тепличні господарства;

  – скасовано статус вільного місця виробництва на площі 2591,019 га, 62 ділянки у зв’язку з невиконанням розпорядження державного фітосанітарного інспектора та зміною виробничих площ.

  Проведено моніторинг території м. Києва та Київської області на виявлення карантинних організмів на площі майже 145 тис. га, понад 791 тис. м2, в тому числі за допомогою 500 феромонних пасток.

  При ревізії старих вогнищ виявлено:

  американського білого метелика на площі – 67,38 га,

  амброзії полинолистої – 325,4 га,

  ценхрусу довгоголкового – 0,73 га,

  західного кукурудзяного жука – 1407,6 га,

  золотистої картопляної нематоди – 1,25 га.

  У вогнищах проведено відповідні заходи (агротехнічні, механічні, хімічні).

  На території Київської області у 2020 році карантинний режим запроваджено по західному кукурудзяному жуку в 6-ти районах, 12-ти населених пунктах, 7-ми господарствах на загальній площі 1253,5 га.

  Відповідно до Закону «Про карантин рослин»  впродовж доби після виявлення регульованих шкідливих організмів, а саме амброзії полинолистої, ценхруса довгоголкового в м. Києві, нами були направлені подання в Держадміністрацію м. Києва для запровадження карантинного режиму. Карантинний режим в м. Києві не запроваджено.

  Проведено ревізію старих вогнищ золотистої картопляної нематоди. Скасовано карантинний режим у Макарівському районі на площі 11,679 га; у Бородянському районі на площі 41,24 га , у Вишгородському районі на площі 12,9 га, у Києво-Святошинському районі на площі 1,32 га.

  На території Київської області діє 45 програм по локалізації та ліквідації амброзії полинолистої на загальну суму 634,8 тис. грн.

  Протягом 2020 року отримано 23 нотифікаційні повідомлення про невідповідність фітосанітарним заходам країн, до яких експортувалася продукція. Щодо всіх повідомлень проведено розслідування, результати яких направлено до Держпродспоживслужби.

  3. Відділ контролю за обігом засобів захисту рослин

  Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки та управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства проведено 58 навчання працівників, робота яких пов’язана з організацією та безпосереднім проведенням робіт по транспортуванню, зберіганню, застосуванню, торгівлею пестицидами і агрохімікатами (в районах та м. Києві). На навчаннях сільгосптоваровиробникам були вручені пам’ятки щодо недопущення отруєння  бджіл при застосуванні засобів захисту рослин. По результатам навчань видано 1510 допусків (посвідчень).

  У сфері захисту рослин: опубліковано 75 статей (в районних газетах – 23, на офіційних сайтах РДА, органів місцевого самоврядування – 24, на сайті ГУ Держпродспоживслужби в Київській області – 28), 1 виступ на телебаченні, 3 виступи на радіо, лекцій -73, бесід –  554.

  Протягом лютого – березня 2020 року спеціалісти відділу в районах Київської області приймали участь в проведенні 22 кущових семінарів – нарад на тему: «Державне регулювання у галузі бджільництва, заходи з ліквідації хвороб бджіл та профілактика щодо їх отруєнь пестицидами». Всього по області присутніх на семінарах – нарадах – 1015 осіб. Також 3 наради-семінари з актуальних питань (фальсифіковані пестициди, безпека бджіл).

  Проведено обстеження:

  – посівів ячменю для визначення фітосанітарного стану на відповідність Протоколу фітосанітарних вимог щодо експорту ячменю з України до КНР (в тому числі для встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від Tilletia controversa) у Бориспільському та Білоцерківському районах. Обстежено 10 полів на площі 988,58 га;

  – посівів сої для визначення фітосанітарного стану на відповідність Протоколу фітосанітарних вимог щодо експорту сої з України до КНР. Обстежено 7 полів на площі 1052,1 га;

  – посівів кукурудзи для визначення фітосанітарного стану на відповідність Протоколу фітосанітарних вимог щодо експорту кукурудзи з України до КНР. Обстежено на площі 54529,6 га.

  Враховуючи результати обстежень та висновки фітосанітарної експертизи  посіви ячменю (988,58 га), сої (1052,1 га) та кукурудзи (54138,1 га) відповідають  Протоколам фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту ячменю, сої, кукурудзи  з України до КНР.

  На посівах кукурудзи площею 391,5 га (4 поля) господарства, що розташоване в Тетіївському районі, відповідно до висновків фітосанітарної експертизи ДУ «Центральна фітосанітарна лабораторія» було виявлено шкідливий організм Wheat streak mosaic virus – Вірус смугастої мозаїки пшениці, що знаходиться під карантинним контролем Китаю, тому фітосанітарний стан посівів на зазначених полях не відповідає Протоколу фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту кукурудзи  з України до КНР.

  На відповідність Протоколам фітосанітарних вимог щодо експорту ячменю, сої, кукурудзи з України до КНР обстежено 56 місць зберігання зерна, що буде експортуватися до КНР на площі 44362,2 м² та 53,6 м ³. Враховуючи результати обстежень та висновки фітосанітарної експертизи зазначені місця зберігання відповідають Протоколам фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту ячменю, сої, кукурудзи з України до КНР.

  За підсумковими даними з проведення захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб та бур’янів захист рослин в області застосований на площі – 2087,9 тис. га, в т. ч.:

  • хімічний метод – 1914,3 тис.га, з нього:
  • застосовано від шкідників – 449,0 тис.га;
  • застосовано від хвороб – 475,5 тис.га;
  • застосовано від бур’янів – 948,2 тис.га;
  • десикація посівів на площі  – 37,5 тис.га

  Окрім того, біометод  на площі – 173,6 тис.га. (в т.ч. трихограмовано – 130,3 тис.га).

  Використано хімічних засобів захисту рослин – 2043,7 тонни та біологічних 28,95 тонни.

  Протруєно насіння 57,9 тис.тонн, в т.ч. ярі культури – 25,5 тис.тонн, (в. т. ч. посадковий матеріал картоплі), протруєно насіння озимих  культур – 32,4 тис.тонн під урожай 2021 року.

  Державними фітосанітарними інспекторами відділу проведено 66 заходів державного нагляду (контролю) на дотримання вимог законодавства у сфері захисту рослин, а саме 65 планових та 01 позапланова перевірка – за зверненням фізичних осіб та згідно погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

  В результаті здійснених заходів державного нагляду (контролю) складено 24 приписи про порушення вимог чинного законодавства, винесено 5 протоколів, накладено 5 адміністративних стягнень по ст. 83-1 пункт 2 КУпАП – екологічно необгрунтоване  здійснення захисту рослин, оштрафовано на суму 850,00 грн.

  Опрацьовано піврічний звіт про проведені заходи із захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів на території Київської області у 2020 році.

  Розроблено 4 місячні короткострокові прогнози фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних с/г рослин, які розміщено на офіційному сайті.

  Подано 275 інформаційних повідомлень щодо розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб у агроценозах області, надано 42 сигналізаційні повідомлення, які розміщено на офіційному сайті.

  Організовано та проведено весняні контрольні обстеження на площі 53,3 тис.га; в т.ч. обстежено плодових насаджень – 2,5 тис.га.

  Осінні обстеження посівів сільськогосподарських культур на заселеність шкідниками та ураженість хворобами проведені на площі – 59,4 тис.га   .

  Проведено постійний моніторинг фітосанітарного стану посівів основних сільськогосподарських культур на площі – 94,2 тис.га.

  Розроблено та видано «Прогноз на 2020р.» – 1 шт. (тираж 100 екз.).

  4. Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва

  За 2020 рік спеціалістами відділу було здійснено 20 планових заходів контролю з них 14 заходів державного нагляду, щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, 5 заходів державного нагляду, щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та 1 захід державного нагляду,  щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері господарської діяльності з біологічної і генетичної безпеки, щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання ГМО у відкритій системі. За результатами державного контролю складено 20 уніфікованих актів, 10 приписів щодо виявлених порушень вимог законодавства, з них:

  – 9 у сфері насінництва та розсаднитва;

  – 1 у сфері охорони прав на сорти рослин.

  Проведено шість позапланових заходів державного нагляду (контролю) з них два в сфері насінництва та чотири в  сфері біологічної та генетичної безпеки, виявлено порушення законодавства в п’яти суб’єктах господарювання, видано п’ять приписів та накладено одне адміністративне стягнення. В ході проведених позапланових заходів державного нагляду в сфері біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання ГМО у відкритій системі  проведена лабораторна експертиза партії зерна сої та виявлено генетично модифіковані організми.  Зерно сої з вмістом ГМО було перероблено під контролем державних інспекторів з насінництва в паливні пелети.

  На виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20.12.2018 року № 613 «Про затвердження порядку знищення насіння, яке не може використовуватись на посів, продовольчі, кормові та інші цілі, та садивного матеріалу який не може бути використаний для створення багаторічних насаджень або інших цілях» державними інспекторами відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби у Київської області здійснено контроль за знищенням протруєного насіння в кількості 1660184,701 кг, яке не може бути використано на посів та інші цілі з них кукурудза протруєна – 1169170,83 кг, соняшник протруєний – 353215,371 кг, озиме жито- 132489,9 кг, озимий ріпак 891 кг, ячмінь – 1080 кг, горох- 3132 кг, соя-  66 кг, батьківські лінії кукурудзи – 174 кг.

  Узгоджено та затверджено 25 план – схем розташування посівів перехреснозапильних культур 18 суб’єктам насінництва та розсадництва на 2020 рік.

  Проведено 37 нарад-семінарів із суб’єктами господарювання та органами місцевого самоврядування в Кагарлицькому, Богуславському, Таращанському, Білоцерківському, Сквирському, Рокитнянському, Ставищанському, Володарському, Миронівському, Баришівському та Бородянському районах з метою ознайомлення сільгоспвиробників з порядком проведення заходів державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, ГМО, що використовуються у відкритих системах, надано роз’яснення стосовно алгоритму дій при зверненні фізичної особи про порушення що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю .навколишньому середовищу чи безпеці держави при використанні, розповсюдженні незареєстрованих ГМО у відкритих системах.

  Проведено визначення та аналіз розташування посівів зразків насіння та садивного матеріалу ввезених в Україну сортів рослин не внесених до Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні та /або до Переліку сортів рослин ОЕСР для селекційних, дослідних робіт та експонування. згідно надісланих підтверджень в звітний період.

  Підготовлено та опубліковано 136 статей з питань сфер насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин та ГМО що використовується у відкритих системах, з них: 127 статей розміщено на офіційних веб-сайтах та 9 статей в друкованих ЗМІ.

  Проведено 279 бесід серед суб’єктів господарювання спрямованих на попередження правопорушень законодавства України у сферах насінництва та розсаднитва, охорони прав на сорти рослин та господарської діяльності з біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання ГМО у відкритій системі.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій