• In English
 • НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ ОРГАНІЗМ – ПІВДЕННИЙ АМЕРИКАНСЬКИЙ МІНЕР LIRIOMYZA HUIDOBRENSIS BLANC.
  , опубліковано 25 Лютого 2021 року о 14:14

  Одним з основних чинників зниження потенційної врожайності культур є біологічні агенти, які можуть відноситися до фітофагів, збудників хвороб та бур’янів. Сумарні втрати від  їх впливу є значними. Також  деякі види організмів у сприятливі роки можуть істотно знизити врожайність, навіть за вжиття заходів захисту культури. До того ж на одній культурі можуть розвиватися сотні видів, що, своєю чергою, ускладнює створення ефективної системи захисту рослин у тих чи інших агрокліматичних зонах. Існує реальна небезпека проникнення на територію держави нових видів шкідливих організмів, що здатні акліматизуватися в наших умовах, адаптуватися до видового різноманіття харчової бази і, не маючи аборигенних біологічних ворогів, зайняти свою екологічну нішу в агроценозах. Це ще більше ускладнює процес розробки ефективних систем захисту культур від шкідливих організмів. Тому основним завданням фітосанітарної служби, робота  якої спрямована на захист держави від біологічної небезпеки, є завчасне виявлення, ефективна локалізація та ліквідація вогнищ шкідливих організмів, які мають карантинне значення в Україні і занесені до Переліку регульованих шкідливих організмів  (списки А1 -відсутні в Україні та А2 -обмежено поширені на території України). Одними з потенційно небезпечних шкідників для України в недалекому май- бутньому можуть стати три види мінуючих мух (агромізід), які відносяться до роду Liriomyza, а саме: Liriomyza trifolii (хризантемний мінер), L. Huidobrensis (південний американський мінер) та L. Sativae (овочевий  листяний мінер). Усі наведені види є поліфагами і завдають значної шкоди декоративним та овочевим культурам. У місцях широкого розповсюдження фітофаги можуть знищувати до 80% урожаю різноманітних овочевих культур, особливо наносячи шкоду овочівництву закритого ґрунту. Указані види агромізід є доволі подібними між собою  як за морфологією, так і за біологічними ознаками.

  Одним із шляхів розповсюдження інвазивних видів шкідливих організмів є міжнародна торгівля. Мають місце випадки виявлення південно американського мінера (Liriomyza huidobrensis Blanc) під час оформлення  імпортних вантажів державними фітосанітарними інспекторами Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області: у травні 2018року на пункті  «Бориспіль – аеропорт» у вантажі базиліку, вагою 0,06 тонн; у жовтні 2019 року на пункті при м/п «Східний» ВМО №4 (Фрозен Фріо) у вантажі зелені зрізаної  та цибулі-шалот  вагою 0,003 тонн та два випадки   у 2020 році на пункті м/п «Східний» ВМО №3 (Арктика) в зелені тархуну. Всі заржені вантажі надходили із Ізраілю, до них  були застосовані відпповідні фітосанітарні заходи (затрмання та знищення або повернення), а до країни – експортера надіслані нотифікаційні повідомлення про невідповідність вантажу фітосанітарним  вимогам України.

  Південно-американський мінер відноситься до карантинних організмів, відсутніх на території України.

  Південно- американський мінер – шкідник родом з гірських районів Південної Америки. Але географічне розповсюдження включає в себе деякі країни Європи (Австрія, Бельгія, Греція, Нідерланди, Італія, Великобританія), Північна Америка (США), Центральна і Південна Америка (Сальвадор, Панама, Бразилія, Чилі, Колумбія, Венесуела) та Австралія.

  Liriomyza huidobrensis Blanc., широко відомий  як  мінер листкового гороху – вид комах, мух родини Agromyzidae. Личинки цієї мухи пошкоджують  листя і стебла гороху та ряд інших овочів. Південнио-американський  мінер пошкоджує рослини з  14 ботанiчних  родин не надаючи явної  переваги  якійсь конкретній родині. Зокрема це оранжерейнi, декоративнi, овочеві, бобовi культури, цукровий буряк та iн. В Південній Америці цей мінер – один з головних шкідників картоплі. В Європі південно- американський мінер – головний шкідник  хризантем, примули, вербени, салату, квасолі, огірків, селери.

  Імаго: дрібна, зеленувато-чорна муха, тіло компактне  завдовжки 1,3-2,3 мм; довжина крил 1,3-2,3 мм. Щиток жовтий. На голові є дві вертикальні щетинки, які розміщені на чорному полі. Зовнішні темні щетинки знаходяться на темній основі гіпопігідія. Самки дещо більші від самців.

  Личинка: безголова, завдовжки до 3,25 мм. При відродженні личинка безбарвна, згодом стає блідо-жовто-оранжевою. Личинка старшого віку жовто-оранжева. Задні дихальця утворюють півмісяць з 6-9 порами, які знаходяться на підвищенні

  Личинки мiнують листки та черешки. Внаслiдок цього руйнуються  клiтини,  якi мають хлорофiл i здатнiсть рослини до фотосинтезу знижується. Сильно пошкоджені листки опадають, залишаючи стебла рослини незахищеними  вiд  вiтрy, бутони та молодi плоди зазнають сонячних опiкiв. Наявнiсть  непомiтних мiн личинок i проколiв імагo в листках садових та декоративних рослин, в подальшому можуть значно знизити урожай рослин. Молодi рослини i паростки уповiльнюють розвиток i гинуть.

  Шкодочинними фазами мінера є личинки та дорослі особини. Самки відкладають яйця на листову пластину, проколюючи  її яйцекладом. Проколи служать як місцем відкладення яєць (яєчних проколів), так і для харчування клітинним соком самок та самців. Личинка після того, як вийшла з яєць, приступає до живлення, пошкожуючи тканини листка. На одному листку, наприклад, томату, може знаходитися до 300 мін шкідника, але вже при 30 мінах на листку втрата врожаю може досягати 10%.

  Шкідливість посилюється тим, що під час відкладання яєць самка здатна переносити збудники хвороб рослин. В Ізраїлі розмноження південноамериканського листового мінера призвело до втрати 50% урожаю селери. На Американських континентах він є одним з головних шкідників картоплі.

  Розповсюджується на великi вiдстанi з матерiалом рослин-живителів, частіше, зі зрізаними квітами. Слiд вiдзначити, що перiод знаходження хризантем у вазi (1-2 тижні) достатнiй, щоб мінер закiнчив свiй цикл розвитку. Дорослi особини здатнi перелiтати на короткі вiдстанi (в межах одного поля або однієї теплиці). Високий ступінь фітосанітарного ризику пов’язаний із завезенням  лялечок з грунтом, упаковкою або тарою.

  Вирощування більшості сільськогосподарських культур потребує значних витрат на удосконалення агротехнічних заходів з підвищенням їх урожайності. З метою поліпшення виявлення та ідентифікації агромізід  визначено ефективність застосування кольорових клейких пасток. Встановлено, що жовті пастки мають найвищий ступінь атрактивності для імаго ліріоміз і можуть бути рекомендовані для здійснення фітосанітарного моніторингу. Крім цього, з метою встановлення фітоснітарного стану посівів важливу роль відіграє  проведення обстежень рослин відкритого та закритого грунту на наявність характерних  мін на листках та аналіз грунту на виявлення зимуючих лялечок фітофага.

  Мінуючі мухи є одним з найнебезпечніших шкідників овочевих та декоративних культур. Тому, дуже важливо застосовувати попереджувальні заходи щодо недопущення їх потрапляння на територію країни, а у разі проникнення – застосування локалізаційно- ліквідаційних заходів.

   

  Call Now Button
  Будь в курсі подій