• In English
 • ВЕСНЯНЕ ПРОТРУЮВАННЯ НАСІННЯ – ЗАПОРУКА ВИСОКИХ ВРОЖАЇВ ЯРИХ КУЛЬТУР
  , опубліковано 25 Березня 2021 року о 10:10

  Для забезпечення оптимальних умов розвитку в технологічному процесі вирощування ярих культур важливим прийомом є правильне розміщення їх у сівозміні. Турбуватися про формування майбутнього урожаю потрібно ще до сівби, тому що склад патогенного комплексу насіння включає десятки видів грибів і бактерій.

  Основним способом боротьби з патогенами є обробіток посівного матеріалу протруйниками. Протруєння насіння здатне скоротити втрату врожаю від 50 до 65%. При виборі препарату для протруювання насіння необхідно враховувати прогноз ураження хворобами та шкідниками, сортові особливості, погодні умови.    Фунгіцидні протруйники захищають від хвороб, які викликають гриби і бактерії (кореневі гнилі, сажка, снігова пліснява). Інсектицидні — від шкідників, які пошкоджують насіння, сходи, знищують коріння культур (цикадки, злакові мухи, хлібна жужелиця, совка). Інсектофунгіцидні об’єднують у собі властивості інсектицидних і фунгіцидних протруйників. Перед їх використанням слід очистити насіння основної культури від зернової луски та пилу, оскільки вони поглинають велику кількість препарату, і тому насіння висівної культури не протруюється достатньою мірою. Якщо не провести ретельного очищення насіння, то кількість необробленого може досягати 15–20%. Сучасний спектр способів протруювання містить такі варіанти: сухе, напівсухе, мокре та протруювання зі зволоженням. Кожний з них має і переваги, й недоліки.   Сухе протруювання полягає в рівномірному нанесенні на поверхню насіння сухих порошкоподібних препаратів. Основний недолік способу – низька біологічна ефективність через слабке прилипання протруйника до насінини й утримання на ній (нині залучають прилипачі). Отже, сухий спосіб є найпростішим за виконанням. Тож і застосовують його вже понад сто років.    В наш час найбільш використовується спосіб протруювання із зволоженням. Він полягає в нанесенні на поверхню насіння суспензій, розчинів або порошкоподібних протруйників з одночасним чи подальшим змочуванням водою в розрахунку 5-15 літрів на тонну насіння. Застосування цього методу дає  змогу практично без зміни вологості зерна економніше використовувати хімічні препарати завдяки правильному дозуванню рідини, наносити одночасно з пестицидом макро- і мікродобрива, регулятори росту, тощо. Важливим  є те, що цей спосіб зменшує небезпеку  для сільськогосподарських працівників під час здійснення захисного заходу.

  Нині, щоб зробити правильний вибір серед різноманіття препаратів, представлених на сьогодні на українському ринку в першу чергу слід звертати увагу на оригінальну формуляцію препарату, діючу речовину та її вміст.

  Найкращими є протруйники, які містять в собі два або більше компонентів, тобто діючих речовин, тим самим захищають рослину від максимально широкого спектру хвороб.    Також потрібно максимально чітко дотриматись рекомендацій виробника щодо застосування протруйника. Необхідно готувати робочий розчин препарату повністю за дотриманням  рекомендацій  від фірми-виробника, (температура води, кількість препарату на тону і т.д.).

  При виборі інсектицидного протруйника варто звернути увагу на його пролонговану дію. Насамперед, це необхідно для виконання основної задачі препарату – захисту рослини протягом всього періоду весняної вегетації. Важливою є робота з протруйниками в оптимальних часових межах від обробки насіння до його висіву.  Варто зазначити, що протруювати слід лише ту кількість матеріалу, яка потрібна для сівби. При необхідності короткочасного зберігання протруєне насіння повинне знаходитися у мішках зі щільної тканини в окремих складах для посівного матеріалу.

  Перевозити протруєне насіння до місця сівби дозволяється в мішках, або завантажувачах сівалок, що обладнані брезентовим накриттям. Перевезення людей на протруєному насінні категорично забороняється.

  При сівбі протруєного насіння робітники,що обслуговують посівний агрегат користуються респіраторами, або протигазами та комбінезонами. Кришка насіннєвого ящика повинна бути весь час щільно закритою, вирівнювання протруєного насіння в сівалці проводиться лопаткою.

  Після  закінчення робіт протравочні машини, сівалки та завантажувачі зерна очищаються та знезаражуються.

  Пам’ятайте, що захист насіння від хвороб є виключно важливим для забезпечення розвитку сходів культури і наступної реалізації генетичного потенціалу сорту й отримання якісних урожаїв.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій