• In English
 • КИТАЙСЬКИЙ ВУСАЧ – НЕБЕЗПЕКА, ЯКУ ПРИХОВУЮТЬ ІМПОРТНІ РОСЛИНИ ТА ДЕРЕВ’ЯНИЙ ПАКУВАЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
  , опубліковано 07 Квітня 2021 року о 10:10

  Нині, розширення торговельних відносин України з багатьма країнами світу, істотно збільшує ризик завезення з деревиною та лісоматеріалами нових в Україну, шкідників лісу. Тому важливим фактором є проведення фітосанітарної експертизи на високому рівні. Фітосанітарна експертиза є складовою частиною державної системи фітосанітарного контролю в Україні, вона являє собою систему заходів, метою яких є охорона території України від проникнення з-за кордону та поширення на території України карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин, нематод і бур’янів, які можуть завдати значних збитків народному господарству України.

  Так, як самостійними перельотами шкідники розповсюджуються лише в обмежених масштабах, основний шлях їх поширення по світу це завезення з вантажами з країн розповсюдження, тому є ймовірність потрапляння на територію України регульованих та нерегульованих шкідливих організмів з об’єктами регулювання. Одним з переліку регульованих шкідливих організмів, який може потрапити в Україну, є, Китайський вусач Anoplophora chinensis. Китайський вусач Anoplophora chinensis входить до переліку шкідливих організмів ЄОКЗР A2, рекомендованих для регулювання. Це аборигенний вид в Китаї, Корейській Народно-Демократичній Республіці, Японії та Республіці Корея. Шкідник Anoplophora chinensis – поліфаг з широким спектром рослин-господарів. Він пошкоджує дерева і кущі, які належать до більш ніж 40 родів, 26 родин. В Азії А.chinensis є небезпечним шкідником цитрусових садів.

  Його основні рослини-живителі належать до родів: яблуня (Malus), тополя (Populus), верба (Salix), клен (Acer), вільха (Alnus), береза (Betula), каштан (Castanea), бук (Fagus), ясен (Fraxinus), горіх (Juglans), платан (Platanus), слива (Prunus), груша(Pyrus), дуб (Quercus), акація (Robinia), малина, ожина (Rubus). Цей шкідник може завдавати шкоди плодовим і декоративним деревам різного віку. Цикл розвитку А. chinensis триває 1-2 роки в його природному ареалі і може складати 3 роки. Личинки, які харчуються, прогризають ходи в стовбурі безпосередньо під корою, а потім проникають в нижню частину стовбура і коріння. Дерева, в результаті живлення личинок, стають сприятливими до впливу хвороб і вітру. Часто такі дерева гинуть. Жуки живляться листям і молодою корою. Імаго живуть приблизно 1-3 місяці, як правило, в період з травня по серпень.

  Жуки можуть літати (30 – 200 м.), але при міжнародній торгівлі основне поширення шкідника відбувається з дерев’яним пакувальним матеріалом, деревиною листяних порід та садивним матеріалом (карликові дерева в горщиках).

  Фітосанітарні заходи:

  -при імпорті живців, саджанців та іншого садивного матеріалу або бонсаїв рослин – живителів з країн розповсюдження шкідника необхідно мати підтвердження, що цей матеріал вирощений під контролем в зареєстрованих і вільних від карантинних організмів розсадниках. Особливу увагу необхідно приділяти деревині та дерев’яному пакувальному матеріалу, що має Китайське походження. Такий пакувальний матеріал повинен бути висушеним або знезараженим і відповідати вимогам стандарту № 15 «Вказівки щодо регулювання дерев’яного пакувального матеріалу в міжнародній торгівлі” (ISPM № 15). Деревина рослин – живителів китайського вусача, що призначається для міжнародної торгівлі повинна бути вільною від льотних отворів та висушеною.

  -для попередження серйозних втрат, що можуть спричинити сільському господарству та всім рослинним багатствам України шкідливі організми (шкідники, бур’яни, хвороби та інше) в Україні проводиться система фітосанітарного контролю.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій