Перейти до основної сторінки
Африканська чума свиней (далі – АЧС) – висококонтагіозна вірусна хвороба, яка характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, дистрофічно-некротичними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю (майже 100 % від захворілих тварин), що призводить до значних економічних збитків. Захворюваність свиней на АЧС в господарстві може досягати майже 98-100 %.
Для АЧС характерні наступні ознаки:
– раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву;
– підвищення температури тіла до 40,5 – 42ºС;
– зниження апетиту, в’ялість, швидка втомлюваність, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага;
– ядуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю) або закреп, слизові виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок;
– червонувато-фіолетові плями на череві, підгрудді, мошонці, вухах, п’ятачку та кінцівках.
Збудник АЧС надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі і може поширюватись на великі відстані через виготовлені в домашніх умовах їстівні продукти, що отримані від хворих тварин (сало, м’ясо та ін.), нашкірних паразитів (деякі кліщі та кровосисні комахи). Крім того вірус тривалий час зберігається в кормах, на транспортних засобах, одязі та предметах догляду за тваринами. Зокрема, охолодження (особливо заморожування) консервує збудник АЧС, а прогрівання (впродовж години до температури понад 50ºС) його знезаражує.
Вірус АЧС залишається життєздатним:
– в м’ясі від хворих тварин – до 155 днів;
– у гною та ґрунті – до 200 діб;
– у трупах свиней – до 2,5 місяців;
– у копчених м’ясопродуктах – до 6 місяців;
– в солонині – до 1 року;
– в замороженому м’ясі – до 3 років.
Для запобігання виникнення захворювання необхідно суворо дотримуватися вимог закритого режиму роботи у господарствах всіх форм власності. Зокрема, не допускати в’їзд стороннього транспорту та вхід сторонніх осіб на територію господарств, не відвідувати інші господарства, не контактувати з домашніми або дикими свинями (включаючи полювання або відвідування лісу).
Узагальнюючи вищенаведене рекомендуємо власникам індивідуальних господарств, що вирощують свиней, посилити заходи біобезпеки і дотримуватися наступних правил:
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області звертає увагу фізичних осіб та суб’єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність в галузі свинарства, щодо напруженої епізоотичної ситуації в Україні відносно АЧС і наголошує суворо дотримуватись профілактичних заходів, що передбачені в Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней (посилання), а при виявлені будь-яких ознак захворювання або загибелі свиней терміново сповіщати територіальний орган Держпродспоживслужби у вашому районі.
Контакти для повідомлень при підозрі на захворювання:
Попередня
Наступна