Перейти до основної сторінки
Щкідник, що належить до Переліку 36 видів небезпечних карантинних шкідників овочевих культур України.
Батьківщиною томатної молі є Південна Америка. До Європи вона завезена в 2007 р., а в 2010 р. була виявлена на території України в помідорах з Іспанії та Нідерландів. Цей шкідник не завдає шкоди здоров’ю людини, але є небезпечним для сільськогосподарських рослин родини пасльонових. На даний час ця міль розповсюджена на всіх континентах. У деяких країнах вона вважається шкідником №1. Пошкоджені плоди погано зберігаються та втрачають товарний вигляд.
Ознаки пошкодження
Гусениці шкідника можуть живитися на усіх частинах рослин томатів і ушкоджувати рослини на всіх стадіях росту. Рідше уражають картоплю (тільки наземні частини). Утворюючи великі міни на листі, вигризаючи довгі ходи в стеблах, зелених і зрілих плодах, вони викликають значні втрати урожаю як в теплицях, так і у відкритому ґрунті. Пошкоджені плоди погано зберігаються, загнивають і втрачають товарну якість. Втрати урожаю можуть досягати 50-100%.
Плоди – неправильна (потворна) форма, присутність екскрементів, внутрішні ходи, видимий вихідний отвір, передчасне опадання, розмір менше стандартного.
Точки росту (верхівки пагонів) – мертва серцевина, потворна форма, видимі екскременти, наявність ознак внутрішнього живлення, загальне пригнічення.
Суцвіття – Ознаки зовнішнього і внутрішнього живлення, видимі екскременти, опадання повністю, або скидання пелюсток.
Листки – ненормальна форма, ознаки зовнішнього живлення, видимі екскременти, листові пластинки згорнуті або складені, наявність некротичних ділянок
Стебла – мертва серцевина, відмирання, спотворення (викривлення, ненормальна форма), ознаки внутрішнього живлення, видимі екскременти, в’янення, відьміни мітли (значне розгалуження)
Ціла рослина – мертва серцевина, спотворення (викривлення, ненормальна форма), деформація, розетки, видимі екскременти, ознаки внутрішнього живлення, ослаблена або мертва рослина.
Шляхи розповсюдження
Розповсюджується з розсадою і плодами томатів у всіх фазах розвитку, також з пакувальним матеріалом, ґрунтом, інвентарем, рослинними рештками.
Фітосанітарні заходи:
Імпортний посадковий матеріал і плоди томатів, повинні надходити із зон вільних від південноамериканської томатної молі;
Для своєчасного виявлення варто проводити обстеження в період вегетації і зберігання плодів томатів та інших пасльонових культур;
Застосовувати феромонні пастки для своєчасного виявлення шкідника.
Засоби профілактики і боротьби:
Попередня
Наступна