• In English
 • КАРТОПЛЯНА МІЛЬ
  , опубліковано 19 Травня 2021 року о 12:12

  Картопляна міль в сховище потрапляє разом з бульбами — з грядок. Там гусенички шкідника харчуються на культурних і дикорослих рослинах сімейства пасльонових: картопля, баклажани, перець, тютюн, дурман і т. д.

  Картопляна міль — небезпечний шкідник

  Правда, щоб помітити картопляну міль на рослинах, потрібно бути дуже уважним: шкідник на всіх стадіях розвитку непримітний. Дрібна непоказна метелик активно літає з вечора до ранку. Яйця, які вона відкладає близько жилок, черешків листків на стеблі, важко розглянути, тому що вони дуже малі — всього 0,4-0,8 мм.

  Гусенички утворюють міни, а тому їх теж не завжди можна виявити, особливо на картоплі, томатах, перці. Тільки при високій чисельності шкідника про його присутність можна здогадатися з пониклим верхівках з засохлими листям. Міль може пошкоджувати навіть плоди томатів.

  «Присутність» гусеничек в бульбах можна визначити за ходів, які вони залишають, скупченню екскрементів. Гусеничка проникає у бульба через очі або тріщинки. Спочатку харчується під шкіркою, але поступово забирається все глибше. Пошкоджені бульби погано зберігаються. Їх не завжди можна використовувати в їжу навіть після кардинальної обрізки.

  У південних регіонах, де температура взимку на поверхні ґрунту не опускається нижче мінус 4 градусів, дорослі гусенички і лялечки можуть благополучно перезимувати у відкритому ґрунті на рослинних рештках, під невеликим шаром землі.

  Активізується шкідник рано навесні: при температурі трохи вище плюс 8 градусів метелики починають паруватися. Розмножуватися і харчуватися шкідник продовжує до пізньої осені, встигаючи зробити на світло 3-4 покоління. Особливо багато шкоди моль приносить пізнього картоплі: до початку осені досягає максимальної чисельності.

  Ураження бульб на грядці залежить від фази розвитку рослин і глибини залягання бульб. Заражених гусеничками бульб трохи, поки бадилля зелена і шкідник може харчуватися на ній. Як тільки бадилля засихає, гусенички активно заселяють бульби. Ступінь ураження залежить від глибини залягання бульб: чим ближче до поверхні ґрунту, тим вона сильніше.

  Але більше, ніж на грядці, картопляна міль шкодить бульб вже в сховищах, особливо в недостатньо холодних. При зниженні температури зберігання до +3 +5 градусів шкідник втрачає активність. Навесні разом із зараженим посадковим матеріалом шкідник переселяється в грядки і починає новий сезон.

  Заходи боротьби з картопляною міллю

  Щоб цього не сталося, насіннєві бульби обробляють протруйниками. В особистому підсобному господарстві, для боротьби з цим шкідливих комах дозволений препарат Престиж: 70-100 мл на літр води. Такої кількості розчину вистачить для обробки 100 кг бульб.

  Протруювач згубно діє на шкідників не тільки в момент обробки, він захищає картоплю від пошкоджень картопляною міллю, колорадським жуком, дротяником і в початковий період вегетації.

  Боротися з шкідливими комахами допоможуть і агротехнічні заходи.

  • Садимо здорові, не пошкоджені насіннєві бульби на глибину не менше 15 см, оскільки знаємо, що картопляна міль більше шкодить ближче до поверхні ґрунту. Висаджуємо картоплю в ранні терміни.
  • По мірі зростання підгортаємо картопляні кущі, щоб формуються молоді бульби були добре прикриті ґрунтом.
  • На ділянці і по сусідству з ним прибираємо бур’яни родини пасльонових (паслін, блекота), на яких може розмножуватися і харчуватися картопляна міль.
  • Викопуємо картоплю, не чекаючи, коли бадилля пожовтіє і засохне.
  • Викопану картоплю намагаємося якомога швидше вивезти з ділянки: метеликам одного дня вистачить, щоб відкласти на викопаних бульбах яйця, з яких в сховищі відродяться гусенички.
  • Не залишаємо на грядках некондиційний врожай: у дрібних, розрізнених бульбах може бути несприятливим. Щоб не знищувати рослинні залишки з зараженої ділянки, їх можна залити водою, додавши в ємність сечовини, і після декількох днів вилити в компост.
  • Пізно восени перекопуємо ділянку на багнет лопати.

  Виявивши картопляну міль навесні або влітку на рослинах, грядки обробляють інсектицидами, повторюючи обприскування через 10-15 днів. Проти молі ефективні препарати, що застосовуються в боротьбі з колорадським жуком.

  Перед викопкой обробляють вже не хімічними інсектицидами з великим терміном очікування, а біологічними: бітоксибацилін (40-100 г на 10 л води). Всі ці заходи допоможуть вам у боротьбі з картопляною міллю.

  Закладаючи картоплю на зберігання, важливо якомога ретельніше його перебрати, відбраковуючи пошкоджені бульби, і швидше знизити температуру в льосі або підвалі.

   

  Call Now Button
  Будь в курсі подій