• In English
 • ШКОДОЧИННІСТЬ КАРАНТИННОГО ШКІДНИКА ТЮТЮНОВОЇ БІЛОКРИЛКИ BEMISIA TABACI
  , опубліковано 13 Серпня 2021 року о 15:15

  На земній кулі розповсюджено близько 2,5 млн. видів живих організмів, серед яких налічується до 2 млн. видів комах, з яких біля 10% – шкідники рослин, а також численні збудники хвороб та бур’яни. Особливе місце з поміж них займають карантинні організми, що становлять потенційну економічну загрозу рослинним ресурсам.

  Тютюнова білокрилка — Bemisia tabaci (Gennadius, 1889) (Homoptera, Aleirodidae). Цей вид неодноразово описувався, завдяки чому існує понад 20 синонімічних назв. З 1980 року тютюнова білокрила, як небезпечний шкідник почала створювати проблеми не тільки для сільського господарства, але і для декоративних культур у багатьох країнах світу. Є широким поліфагом, переносить понад 110 вірусних інфекцій, особливо з роду Begomovirus, внаслідок чого можлива втрата урожаю 20−100 %. Батьківщина тютюнової білокрилки досі точно не відома. Вперше в Америку та Європу цей вид був завезений з Африки. В останні роки спостерігається стрімке поширення тютюнової білокрилки по багатьох країнах. Велика пластичність, багатоїдність, висока швидкість розмноження роблять її одним з найшкідливіших видів. Тютюнова білокрилка має космополітичний ареал. Трапляється в Європі: Угорщина, Германія, Греція, Грузія, Данія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Росія (Чорноморське узбережжя Краснодарського краю), Туреччина, Франція; Азії: країни Близького Сходу, Південно-східної Азії, Далекого Сходу, Середньої Азії. Країни Африки, Північної Америки, Центральної Америки, Південної Америки, Австралія та Океанія.

  Доросла комаха має жовтий колір тіла, крила білі, без плям, вусики і ніжки світло-жовті. Личинки мають 4 стадії (1-а рухлива, 2-4-а нерухомі з рудиментарними вусиками і ногами), живуть на нижньому боці листа; в кінці розвитку перетворюються в пупарій (білувато-жовті, овальні, довжиною менше 1 мм), прикріплений до рослини. Імаго живе близько 14 днів, самка відкладає від 50 до 300 яєць при температурі близько 25 °. Час розвитку від яйця до імаго складає в середньому від 18,6 (на огірках) до 29,8 днів (на льоні, томатах і моркві). Співвідношення статей у популяціях приблизно 1: 2 з переважанням самок. Зазвичай імаго літають мало, якщо їх потурбувати, вони підіймаються у повітря і одразу намагаються повернутися на це саме місце. За рік в теплицях (при температурі близько 30-33°С) може розвиватись 11-15 генерацій.

  Господарями білокрилки є понад 600 видів рослин. Небезпечні ці комахи тим, що їх личинки висмоктують соки рослин (завдаючи шкоди не менш ніж 200 видів рослин) і передають фітопатогенні віруси. Надає перевагу баштанним, овочевим, технічним культурам, квітковим і лікарсьимі рослинам, кормовим травам, а також багатьом видам бур’янів. Зустрічається на плодових, ягідних, цитрусових і лісових деревних насадженнях. Особливо небезпечні в оранжереях і теплицях. На боротьбу з тютюновою білокрилкою в одному тільки штаті Каліфорнія (США) в 1981 році було витрачено більше 100 мільйонів доларів. У Південній Америці та Індії від цього шкідника, як переносника вірусу жовтої мозаїки гине до 80% золотистої квасолі або маша – найважливішою в тих місцях продовольчої культури.   Поширення Bemisia tabaci Gen. відбувається льотом із потоком повітря або личинками на листі рослини. У Європі найбільш вірогідним джерелом розповсюдження тютюнової білокрилки є пуансеттія (Poinsettia) та гібіскус (Hibiscus), які широко використовують у міжнародній торгівлі. Тютюнова білокрилка є небезпечним карантинним об’єктом, тому ввезення рослин, заселених тютюновою білокрилкою на територію України заборонено. Фітосанітарними заходами боротьби є заборона ввезення заражених шкідником рослин з листям, цибулин, бульб, живців, квітів, плодів; зрізаних квітів і бутонів, свіжого листя, гілок для складання букетів, свіжих плодів: капусти качанної, цвітної, броколі та інших їстівних овочів з роду Brassica, салатів і іншої зелені. У випадку виявлення рослин або їхніх частин, які заражені Bemisia tabaci Gen., вся продукція підлягає знищенню або поверненню вантажовідправнику. Через стійкість до багатьох інсектицидів рекомендується їх чергувати.  Серед біологічних об’єктів, що являються ворогами тютюнової білокрилки є хижаки Macrolophus, златоглазки, деякі сонечка ( Delphastus spp. І Nephapsis spp.), хижі клопи ( Geocoris spp. І Orius spp.). Також використовуються ентомопатогенні грибки Paecilomyces fumosoroseus і Beauveria bassiana. Існує некарантинний дуже схожий шкідник тютюнової білокрилки – це оранжерейна (теплична) білокрилка Trialeurodes vaporariorum, її дуже легко сплутати із карантинною Bemisia tabaci. Точне їх ідентифікування проводиться лише фахівцем фітосанітарної лабораторії за пупарієм і лише в лабораторних умовах.

  З метою недопущення поширення цих шкідників та локалізації їх вогнищ необхідно дотримуватись організаційно-господарських та карантинних заходів, проводити постійний моніторинг та своєчасне їх виявлення. Для запобігання появи шкідників або їх поширення в парнику або теплиці необхідно проводити комплекс профілактичних заходів. Перш за все, перед посадкою рослин теплицю ретельно очищають від рослинних залишків. Садивний матеріал не повинен мати ознак ушкодження шкідниками і ураження хворобами, в іншому випадку його вибраковують. Для запобігання міграцій шкідників в теплиці влітку по можливості встановлюють сітки на фрамуги і двері. У теплицях і на прилеглих до них ділянках регулярно скошують бур’яни.

  Для виявлення шкідника ефективним є використання феромонних пасток та жовтих клейових пасток. Виготовляють їх з листка пластику жовтого кольору, з обох сторін його покривають невисихаючим клеєм.

  Профілактичні заходи: під час вегетації і по закінченню сезону ретельно потрібно прибирати всі рослинні залишки від культур і бур’янів, щоб на них не відкладали яйця імаго білокрилок та інших шкідників. Обов’язково восени проведять знезараження тепличного приміщення і ґрунту і виконують передбачені технологією агротехнічні заходи у відкритому ґрунті.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій