• In English
 • РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ ВІДДІЛУ КОНТРОЛЮ ЗА РЕГУЛЬОВНИМИ ЦІНАМИ ЗА 2021 РІК
  , опубліковано 14 Січня 2022 року о 11:11

  Відділом контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі – Відділ) в 2021 році було здійснено 128 заходів державного контролю за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, з них 14 планових  та 114 позапланових, у т. ч. 89 – на підставі звернень громадян. У 82 % перевірених суб’єктів господарювання виявлені порушення державної дисципліни цін. За звітний період Відділом розглянуто 293 звернення громадян щодо порушення їх прав у сфері ціноутворення, при цьому 92 %  звернень громадян щодо порушення їх прав у сфері надання житлово-комунальних послуг.

  Зокрема, фахівцями Відділу протягом року проведено 125 перевірок суб’єктів господарювання щодо економічної обґрунтованості та дотримання вимог діючого законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги на території Київської області.

  Так, під час проведення планових та позапланових заходів у суб’єктів господарювання виявлено різного роду порушення державної дисципліни цін, в. т. ч. відсутність інвестиційних програм, відсутність річних планів діяльності, відсутність обґрунтування фактичних витрат, невідповідність фактичної чисельності працівників по відношенню до штатного розпису та ін. Також, в ході перевірок встановлено, що органи місцевого самоврядування після 01.05.2019, тобто після введення в дію в повному обсязі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлювали тарифи на житлово-комунальні послуги, а підприємства-надавачі послуг застосовували нові підвищені тарифи в умовах дії старих договорів, укладених до 01.05.2019.

  Отже, надавачі комунальних послуг не дотримуються вимог законодавства  під час формування та застосування тарифів на комунальні послуги, що призводить до порушень прав споживачів таких послуг та, як результат, стягнення зайвих коштів за отримані послуги.

  Поряд з тим, під час затвердження тарифів допускається ряд порушень з боку органів місцевого самоврядування, які затверджують (встановлюють) тарифи на ті чи інші комунальні послуги. Зокрема, не перевіряється додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства під час формування тарифів, здійснення  розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, що внесені до складу тарифів,  додержання стандартів, нормативів (норм) витрат і втрат ресурсів, технологічних регламентів надання комунальних послуг, тарифи затверджуються за відсутності документів, визначених законодавством.

  З метою усунення порушень у сфері надання житлово-комунальних послуг суб’єктам господарювання винесено 44 приписи та 69 рішень, якими зобов’язано привести тарифи на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня та повернути необґрунтовано нараховану плату споживачам у сумі 32,6 млн. грн шляхом здійснення перерахунків. За порушення вимог законодавства про ціни і ціноутворення та одержання необґрунтованої виручки у сфері житлово-комунальних послуг до суб’єктів господарювання застосовано адміністративно-господарські санкції (штраф) в сумі 8,7 млн. грн. На керівників суб’єктів господарювання складено 22 протоколи про адміністративні правопорушення, згідно яких накладено на посадових осіб адміністративні штрафи на суму 43,0 тис. грн.

  Також, на виконання річного плану здійснення заходів державного контролю, затвердженого наказом Держпродспоживслужби, фахівцями Відділу проведено планові перевірки суб’єктів господарювання, що провадять діяльність  на фармацевтичному ринку, за результатами яких підприємствам-порушникам порядку формування, встановлення та застосування регульованих цін на лікарські засоби винесено 2 рішення з вимогою сплатити штраф у розмірі 210,8 тис. грн. На керівника одного суб’єкта господарювання складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого накладено штраф на суму 2,5 тис. грн.

  За 2021 рік суб’єктами господарювання у добровільному порядку  сплачено до державного бюджету 379,2 тис. грн. штрафних санкцій, стягнуто примусово – 6,8 тис. грн. Керівниками суб’єктів господарювання на виконання постанов про адміністративні правопорушення добровільно сплачено 25,7 тис. грн. та примусово стягнуто 17,5 тис. грн.

  За звітний період Відділом було надіслано 19 листів до органів місцевого самоврядування з інформацією про результати перевірок для вжиття заходів щодо усунення та запобігання порушень у сфері ціноутворення, сприяння та контролю виконання вимог приписів та рішень Головного управління.

  Разом з тим, щомісячно Відділ продовжує проводити моніторинги застосування державних регульованих цін на лікарські засоби, які беруть участь в Урядовій програмі «Доступні ліки». Зокрема, аналізуються розміри граничних оптово-відпускних, закупівельних та фактичних роздрібних цін, а також розміри застосованих оптово-відпускних та торговельних (роздрібних) надбавок на лікарські засоби, які ввійшли до програми реімбурсації. Суб’єктам господарювання, у яких за результатами моніторингів були виявлені порушення, направлені листи-попередження з метою уникнення в подальшому завищення державних регульованих цін на лікарські засоби.

  Завдяки роботі Відділу контролю за регульованими цінами за рік споживачам житлово-комунальних послуг Київської області фактично повернуто понад 9,0 млн. грн.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій