• In English
 • НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН – СОРГО АЛЕПСЬКЕ АБО ГУМАЙ
  , опубліковано 15 Квітня 2022 року о 12:12

  Один із небезпечних карантинних бур’янів – сорго алепське або гумай (Sorghum halepense (L.) Pers.) – представник родини тонконогових (Poaceae) який згідно з діючим на території України «Переліком шкідників, хвороб рослин та бур’янів, що мають карантинне значення» відносять до Списку А-2 «Карантинні організми, обмежено поширені в Україні». Гумай входить до 18 найбільш шкідливих бур’янів світового землеробства.

  Це багаторічний коренепаростковий бур’ян, теплолюбивий, віддає перевагу пухким, родючим ґрунтам, не витримує засолених, сухих і щільних ґрунтів, поширений в основному в степовій зоні України. Батьківщина гумаю – країни Середземномор’я, Близький Схід. Широко розповсюджене в країнах з тропічним і субтропічним кліматом. Через велику швидкість росту здатен до заміщення інших злаків у біоценозах.

  Досить поширений на території Одеської області, його потрапляння в нові регіони несе ризик утворення нових вогнищ цього небезпечного бур’яну, який дуже важко викорінювати. Рослина засмічує посіви зернових, кукурудзи, буряків, овочевих культур, сади та виноградники, росте на луках, пасовищах, неорних землях, біля зрошувальних каналів. Його коренева система у вигляді підземних стебел з вегетативними бруньками і бічними розгалуженнями проникає в ґрунт на глибину до 80 см. Кореневища бувають трьох типів: первинні, що йдуть вертикально, вторинні – горизонтальні, що утворюють нові рослини, і третинні, або запасні, які відходять від нових рослин. Сходи з’являються в березні-травні, цвіте в липні-серпні, плодоносить з серпня по жовтень. Рослина сорго небезпечна, молоді пагони містять отруйні ціанисті сполуки, які можуть викликати отруєння та навіть падіж худоби. Має стійкість до хвороб і шкідників.

  Листки лінійно-ланцетні, голі, по краях гостро-шорсткі. Суцвіття – розлога волоть, довгаста, багатоколоскова. Колоски двостатеві, сидячі, яйцеподібні, опушені, з колінчастим остюком. Цвіте з першого року життя в липні-серпні. Плодоносить у серпні-жовтні. Одна рослина утворює від 8 000 до 10 000 зернівок, які проростають з глибини не більше 10-12 см.. Мінімальна температура проростання +10…+12°С, оптимальна +30…+35°С. Сходи з’являються в березні. Насіння має глибокий і розтягнутий період спокою, завдяки щільній оболонці зберігають життєздатність до 5 років. При зберіганні насіння в гної, силосі чи у воді, вони втрачають здатність до проростання. Розмножується як насінням, так і кореневищами. Відрізки кореневищ приживаються на глибині не більше 30 см. Кореневища вимерзають при температурі –15°С.

  Заходи боротьби спрямовуються на виведення бруньок кореневищ із стану спокою з подальшим подрібнення підземних вегетативних органів на якомога менші частини, щоб наступними заходами, в основному за рахунок зяблевого обробітку ґрунту, спричинити їх виснаження і загибель. Глибока зяблева оранка в результаті якої кореневища вивертаються на поверхню і засихають (в теплий період року), або вимерзають (зимою) – один з найефективніших методів знищення бур’яну. Одночасно з цим використовується розрізування дискуванням та глибоке загортання кореневищ а також пригнічення бур’яну посівами висококонкурентних культур: озимої пшениці, озимої вики, люцерни. Також використовують хімічний метод обробки гербіцидами відповідно до «Переліку дозволених пестицидів та агрохімікатів».

  Для попередження завезення сорго алепського необхідно проводити ретельне інспектування об’єктів регулювання (вантажів, матеріалів, транспортних засобів). Забороняється завезення в Україну насіння сільськогосподарських культур, яке засмічене насінням бур’яну. При ввезенні імпортних вантажів потрібно ретельно перевіряти кожну партію. Під час фітосанітарного контролю об’єктів регулювання в імпортному вантажі до зараженого вантажу мають бути вжиті відповідні фітосанітарні заходи, засмічений вантаж повинен бути затриманий, до нього застосовуються фітосанітарні заходи відповідно до чинного законодавства України. Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну необхідне систематичне проведення обстежень.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій