• In English
 • ЯСЕНЕВА СМАРАГДОВА ВУЗЬКОЗЛАТКА: ЗАПОБІГАЄМО ВВЕЗЕННЮ ШКІДНИКА ДО ЕВРОСОЮЗУ
  , опубліковано 15 Квітня 2022 року о 12:12

  Ясенева смарагдова вузькозлатка (ЯСВЗ) (Agrilus planipennis Fairmaire)  є агресивним стовбуровим шкідником, який спроможний заселяти дерева (ясень, горіх та деякі інші породи листяних порід дерев) без видимих ознак ослаблення, що прискорює їхній відпад. За високої щільності поселень загибель дерева може наставати на другий рік. Великі дерева златка здатна заселяти поступово протягом декількох років, викликаючи їхнє поступове ослаблення.

  Поширення

  Зоною природного поширення ясеневої смарагдової вузькозлатки є листяні та змішані ліси Корейського півострова, північно-східного і центрального Китаю, Японії, Тайваню, крайнього сходу Монголії, а також Далекого Сходу Росії (Приморський край). В Україні вперше виявлено шкідника в 2019році на території Луганської, Донецької, Харківської областей.

  Для виявлення ясеневої смарагдової вузькозлатки в Київській області проводиться фітосанітарний моніторинг лісових угідь, лісопарків. З 2019 по 2021 роки контрольно обстежено візуально та феромонними пастками лісові насадження.

  Зовнішній вигляд

  Довжина тіла дорослих жуків варіює від 7,5 до 15,0 мм, довжина дорослої личинки – 26-32 мм. Жук смарагдово-зелений із золотистим, бронзовувато або фіолетовим блиском. Літ жуків може тривати з середини травня до серпня. Жуки живляться листям у кронах дерев; в сонячну теплу погоду вони активні з 6 до 20 години, в пошуках кормової рослини можуть перелітати на відстань до 1 км. У погану погоду і вночі жуки можуть ховатися в листі і тріщинах кори.

  Розвиток

  Самці живуть близько 2 тижнів, самки – до 3 тижнів. Самки відкладають яйця поодинці (всього до 70-90 шт.) на поверхню і в тріщини кори стовбурів і нижньої частини головних гілок. Період яйцекладки триває з початку червня до кінця липня. Через 7-10 днів виходять личинки, вони забурюються в кору і досягають лубу, яким харчуються протягом літа.

  Личинкові ходи дуже вигнуті, забиті буровою мукою, розширюються із зростанням личинки. Личинка останнього (IV) віку зимує в лялечковій камері, розташованій в заболоні або корі. Окуклювання відбувається в кінці квітня – травні, іноді пізніше. Молоді жуки протягом 1-2 тижнів прогризають вихідний канал.

  Шкідливість

  Льотний отвір типовий для видів роду Agrilus D-подібної форми, шириною 3-4 мм. На ранніх стадіях (1-й рік) заселення златкою встановити досить важко для цього використовуються феромонні пастки. Заселені дерева зазвичай мають розріджену крону, листя передчасно жовтіє і опадає, уздовж стовбура і головних гілок розвиваються вторинні пагони. На 3-й рік зараження багато гілок відмирає, стовбур тріскається, стають помітні численні льотні отвори. Для виявлення ходів необхідно видаляти кору з живих дерев.

  Шкідливість златки загрозливо велика. Традиційні хімічні методи боротьби не дають необхідного результату і не дозволяють зупинити подальше поширення ЯСВЗ. Єдиним способом знищення златки на даний момент залишається вирубка і знищення уражених дерев.

  Згідно Регламенту комісії (ЄС) 2020/1292 від 15 вересня 2020 року щодо заходів по запобіганню ввезення до Європейського Союзу ясеневої смарагдової вузькозлатки та відповідно до внесених змін до Додатку ХІ Регламенту імплементації (ЄС) 2019/2072 запроваджено деякі невідкладні заходи, пов’язані з експортом до ЄС певних видів рослин та продуктів рослинного походження.

  Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області повідомляє, що встановлення вільної зони на території України здійснюється відповідно до Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів №4. Перелік областей та районів, що є складовою частиною вільної зони від ясеневої смарагдової вузькозлатки, та умови здійснення експорту до ЄС розміщені на сайті Держпродспоживслужби в розділі «Фітосанітарні вимоги країн» за посиланням: https://cutt.ly/sgWwoxG.

  Ці заходи стосуються садивного матеріалу, деревини, ізольованої кори наступних культур: Fraxinus L., Juglans ailantifolia Carr., Juglans mandshurica Maxim., Ulmus davidiana Planch. Та Pterocarya rhoifolia Siebold & Zucc.

  З Регламентом комісії (ЄС) 2020/1292 від 15 вересня 2020 року щодо заходів по запобіганню ввезення до Європейського Союзу ясеневої смарагдової вузькозлатки можна ознайомитись за посиланням: https://eurlex.europa.eu/

  Call Now Button
  Будь в курсі подій