• In English
 • ШАРКА СЛИВИ (ВІСПА СЛИВИ)
  , опубліковано 26 Квітня 2022 року о 11:11

  Шарка сливи (віспа сливи) є однією з найбільш серйозних хвороб кісточкових плодів. Хворобу спричиняє вірус Plum pox virus (PVV). Вражають родину роду Слива (Prunus). Особливий збиток хвороба завдає абрикосу, персику та сливі, оскільки знижує якість і викликає передчасне опадання плодів. PVV переноситься в польових умовах попелицями неперсістентним способом (вірус не зберігається в тілі переносника), однак перевезення інфікованого рослинного посадкового матеріалу є головним способом поширення шарки на великі відстані.

  Симптоми PVV можуть проявлятися на листках, пагонах, корі, пелюстках, плодах і кіточках. На листках симптоми особливо чітко помітні у весняний період через 3-4 тижні після цвітіння. Ознаки шарки на листках: хлоротичні плями, кільця, смуги, пожовтіння жилок і навіть деформація листя. Уражені плоди деформовані, мають хлоротичні плями і кільця, розвиток тканини плодів у цих місцях припиняється, утворюються заглибини, які нагадують віспу. В місцях ураження тканина плодів частково відмирає і заповнюється камеддю. Кісточки уражених плодів мають бліді кільця і плями.

  Вперше шарка була зафіксована на сливі європейській (P. domestica) в Болгарії в 1917-18 рр. і описана як вірусна хвороба у 1932 році. Відтоді вірус, прогресуючи, поширився по значній частині Європи, території навколо басейну Середземного моря, на Близькому Сході. Хвороба була виявлена з обмеженим поширенням в Азії, Південній і Північній Америках.

  Вірус здатен пошкоджувати не лише сливу, а й вишню, абрикос, мигдаль, персик та інші кісточкові культури.

  Оскільки не існує лікування вірусу шарки сливи, і збудник може спричинити руйнівні проблеми в саду, запобігання поширенню вірусу має вирішальне значення. Найкращий спосіб запобігання вірусу віспи – використання здорового посадкового матеріалу. Знищення інфікованих дерев – головний спосіб боротьби.

   

  Карантинні заходи:

  – заборона завезення садивного матеріалу у вільні зони з регіонів поширення захворювання;

  – карантинний огляд, лабораторна експертиза;

  – обстеження посадок: через 21-28 днів після цвітіння, в період дозрівання плодів;

   

  Агротехнічні заходи:

  – в зонах суцільного ураження заміна сприйнятливих сортів стійкими і толерантними;

  – в зоні часткового ураження обов’язкове знищення уражених дерев радикальним – методом з негайним спалюванням викорчуваних дерев та дезінфекцією засобів та інвентарю;

  – боротьба з комахами-переносниками.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій