• In English
 • ПІВДЕННОАМЕРИКАНСЬКА ТОМАТНА МІЛЬ TUTA ABSOLUTA MEYR.
  , опубліковано 03 Червня 2022 року о 20:20

  Небезпечний шкідник для сільськогосподарських рослин родини пасльонових, особливо томатів.

  Самка відкладає до 260 штук яєць. До яйцекладки приступає на 3- й день після появи. 73% яєць відкладається на листи,  6% – на плоди й стебла. З  яєць, відкладених на плоди, 90% відкладається на чашолистки, 10% – на зелені плоди. Метелик не відкладає яйця на зрілі плоди. За той час, поки плоди дозріють, гусені встигають залишити їх і залялькуватися.

  Гусениці шкідника можуть харчуватися на всіх частинах рослин томатів і ушкоджувати рослини на всіх стадіях росту. Вони утворюють великі міни на листах, вигризають довгі ходи в стеблах і пагонах, зелених плодах, викликаючи значні втрати врожаю, як у теплицях, так і у відкритому ґрунті. Ушкоджені плоди погано зберігаються, загнивають і втрачають товарну якість. Втрати врожаю можуть досягати 50-100%. Тривалість біологічного циклу розвитку шкідника становить 29-38 днів, залежно від кліматичних умов. При сприятливих умовах може дати до 13 поколінь за рік.

  Імаго томатної молі сіруватого кольору (можливі варіації від сріблистого до коричневато-розоватого кольору) із чорними симетричними плямами на передніх, вузьких крилах і довгими ниткоподібними вусиками на голові. Довжина тіла становить близько 6-7 мм. Розмах крил 8-12 мм.

  Яйця кремово-жовтого кольору, мають овально-циліндричну форму, дрібні. Розташовуються, як правило, на нижній стороні листів.

  Гусениці молодших віків білого або кремового кольору із чорною головою. У міру дорослішання колірне фарбування міняється, тіло здобуває зеленуватий або рожевий колір, а голова коричневий з характерним чорним обідком. Гусениця першого віку має довжину тіла близько 0,9 мм, старших віків 8-9 мм.

  Найчастіше ушкодження важко помітити. Іноді присутність шкідника визначають по “ошурках” та екскрементах, які гусінь залишила під чашолистками. Гусениць південноамериканської томатної молі можна знайти під чашолистками плодів томатів, та  у галереях під шкуринкою плода.

  Південноамериканська томатна міль може акліматизуватися в південних регіонах України у відкритому ґрунті, в інших регіонах у закритому. Вантажі плодів з заражених зон країн розповсюдження шкідника підлягають інспектуванню в місцях розвантаження і розмитнення.

  При виявленні шкідника в живому стані необхідно провести знезараження або повернення партії. В 3-км зоні пунктів ввезення імпортних вантажів та на угіддях, де вирощуються пасльонові культури,  необхідно проводити щорічні обстеження з використанням феромонних пасток.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій