• In English
 • ЛІСОВИЙ ПОХІДНИЙ ШОВКОПРЯД (MALACOSOMA DISSTRIA HÜB.)
  , опубліковано 02 Вересня 2022 року о 15:15

  Лісовий похідний шовкопряд в Україні є карантинним шкідливим організмом і занесений до переліку регульованих шкідливих організмів в список А-1, як організм відсутній в Україні.

  Гусениця лісового похідного шовкопряда, зустрічається по всій Канаді та Сполучених Штатах і є широкомасштабним дефоліатором, який харчується різними листяними деревами.  Віддають перевагу осиці тремтячій, ясеню, клену  і дубові. Однак під час спалахів личинки будуть харчуватися широкою різноманітністю твердих порід деревини і деякими незвичайними господарями, включаючи хвойні. Наприклад, під час нещодавнього спалаху в Західній Центральній Флориді гусениці лісового похідного шовкопряда  харчувалися практично всіма видами листя деревних рослин, деякі з яких включали цитрусові, сосну, мушмулу, азалії  і троянди.

  Личинки мають блідо-синюваті лінії вздовж боків коричневого тіла та ряд білих плям у формі замкової щілини посередині спини. Вони рідко покриті білуватим волоском і досягають 50 мм у зрілому віці. Дорослі молі від жовто-коричневого до червоно-коричневого, з двома темнішими, тонкими паралельними лініями, що простягаються через середину кожного переднього крила, область між ними часто темна і виглядає як одна широка темна смуга. Розмах крил коливається від 25 до 45 мм.

  Шовкопряд має одну генерацію на рік. Самка відкладає до 350 яєць групками навколо окремих гілок. Зовні вони вкриті специфічною речовиною, яка захищає їх від висихання, а також низьких температур. Відродження гусениць співпадає з масовим розпусканням бруньок на кленах. Щойно відроджені гусениці формують на стовбурах гнізда з павутини, в яких вони знаходяться після виходу з яєць. Вони також відкладають пасма шовку, коли пересуваються по гілках і подорожують групами цими стежками шовку, що містять феромони. Гусениці соціальні, подорожують разом, щоб харчуватися, і збираються групою в стані спокою. Групова поведінка зменшується, коли гусениці збільшуються в розмірі, так що на п’ятому етапі гусениці харчуються та відпочивають самостійно.Пізніше гусениці рухаються в пошуках нових місць для живлення і обплітають павутиною окремі гілки і навіть цілі дерева. Дорослі гусениці розповзаються у пошуку сприятливих місць для залялькування. Білі кокони знаходяться: у тріщинах кори, під опалим листям, на парканах та будинках. Імаго відроджуються через два тижні з кінця травня до липня, спаровуються та відкладають яйця.

  Першими помітними ознаками нападу є розріджені крони та опадаюча стружка. Гусениці часто скупчуються на нижніх стовбурах уражених дерев. Поодинокі дерева або цілі насадження можуть бути повністю обезлистені протягом весни.

  Популяції гусениць лісового похідного шовкопряду  можна тимчасово зменшити різними методами прямого контролю.  Профілактичний і найменш токсичний підхід полягає в обрізанні та знищенні всіх гілочок, які несуть масу яєць, до появи гусениць. Найкраще це робити взимку, коли більшість листя опаде і яєчні маси добре видно. Безпосередньо перед появою гусениці або після неї стовбури дерев можна обв’язати стрічкою, яка захопить блукаючих гусениць і не дасть їм підійматися та спускатися по деревах, тим самим обмежуючи їхні рухи та зменшуючи їх кількість.

  Феромонний моніторинг є необхідною складовою при визначені фітосанітарного стану лісових насаджень області. Крім того такий моніторинг сприяє вчасному виявлені небезпечного шкідника на початкових стадіях його появи. Це допоможе фітосанітарним інспекторам організувати заходи з локалізації та ліквідації виявленого вогнища в найшвидші терміни, а як результат зберегти екологічну та економічну значущість лісових насаджень.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій