• In English
 • ЙОДНА ПРОФІЛАКТИКА ТА ІНШІ ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ПРИ РАДІАЦІЙНІЙ АВАРІЇ
  , опубліковано 09 Вересня 2022 року о 13:13

  У Міністерстві охорони здоров’я України нагадали про йодну профілактику у разі радіаційної аварії.

  Наразі, в умовах воєнних дій, які провокують спричинення аварій на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду.

  Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань.

  Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення, – коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів.

  Що таке йодна профілактика?

  Щоби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

  Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики населенню, яке проживає на території, де є забруднення радіоактивними ізотопами йоду. Таке оповіщення проводиться місцевими органами виконавчої влади всіма  доступними засобами масової інформації.

  Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.

  У разі аварії будуть оперативно визначені пункти видачі йодиду калію, найближчі до місця проживання людей. 

  Кому і в яких дозах потрібно приймати йодиду калію?

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,

  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,

  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,

  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

  Людям старшим за 40 років калій йод не призначають! 

  Які наслідки прийому йодиду калію?

  Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров’я дітей та дорослих. Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто.

  Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!

   

  Пам’ятайте також про інші заходи захисту:

  Якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендовано залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади.

  Перебуваючи на вулиці, негайно захистіть органи дихання хусткою (шарфом). Прийшовши додому, помістіть верхній одяг та взуття у пластиковий пакет, прийміть душ. Закрийте вікна та двері. Увімкніть телевізор та радіоприймач для отримання додаткової інформації про аварію.

  Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без потреби. Зробіть запас води у герметичних місткостях. Відкриті продукти загорніть у поліетиленову плівку та помістіть у холодильник (шафу). Для захисту органів дихання використовуйте респіратор, ватно-марлеву пов’язку або підручні вироби з тканини, змочені водою для підвищення їх властивостей, що фільтрують.

  Для попередження або ослаблення впливу на організм радіоактивних речовин дійте так:

  – виходьте з приміщення лише у разі потреби, використовуючи при цьому респіратор, плащ, гумові чоботи та рукавички;

  – на відкритій місцевості не роздягайтеся, не сідайте на землю і не куріть, виключіть купання у відкритих водоймах та збирання лісових ягід, грибів;

  – територію біля будинку періодично зволожуйте, а в приміщенні щодня проводите ретельне вологе прибирання із застосуванням миючих засобів;

  – перед входом до приміщення вимийте взуття, витрусіть та очистіть вологою щіткою верхній одяг;

  – воду вживайте лише з перевірених джерел;

  – ретельно мийте перед їжею руки та прополощіть ротову порожнину 0,5% розчином питної соди.

  Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути променевої хвороби й негативного впливу на організм внаслідок впливу іонізуючого випромінення.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій