Перейти до основної сторінки
Торф’яна пожежа — неконтрольований процес димного горіння торфу внаслідок природного або штучного загоряння.
Масштабні торф’яні пожежі – щорічна проблема України, пожежі на торфовищах найчастіше виникають у межах, де зосереджені головні масиви торфових ґрунтів. Виникненню 80-90% усіх торф’яних пожеж сприяє людський фактор, необережне поводження з вогнем. Решта 10-15% пожеж можуть виникати від блискавок, проїжджаючого транспорту та самозаймання торфу, причиною якого екзотермічні теплові, хімічні і мікробіологічні процеси. Пожежі торфовищ зазвичай поширюються на значно менші за розміром площі, ніж лісові пожежі, де торф може горіти в усіх напрямках, незалежно від напрямку і сили вітру, а під ґрунтом він горить навіть під час помірного дощу і снігопаду.
Наслідки торф’яної пожежі можуть бути дуже небезпечними через виділення продуктів горіння і забруднення повітря. В результаті торф’яних пожеж в атмосферу виділяється значна кількість диму та токсичних газів та інших сполук. Зберігається дуже високий ризик інтоксикації людей, які живуть поблизу осередків загоряння або тих, які знаходяться в зоні задимлення. Оскільки торф не горить, а тліє, під час пожежі торфовища виділяється величезна кількість диму. Цей дим може перевищувати густоту повітря в 10 разів, через що він піднімається у верхні шари атмосфери і залишається на висоті до 2-5 метрів, на рівні дихання людини.
З метою обмеження та попередження впливу шкідливих речовин рекомендуємо дотримуватися профілактичних заходів:
1. За можливістю, залишити на деякий час зону задимлення. Звести до мінімуму перебування на відкритому повітрі, особливо вранці, коли концентрація небезпечних речовин – найбільша. Не робити пробіжок та прогулянок.
2. Рекомендується збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Для відшкодування втрати солей та мікроелементів можливо пити підсолену і мінеральну лужну воду, молочно-кислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.
3. За посилення запаху гарі рекомендується одягати захисні маски.
Особливо це стосується літніх людей, та тих, хто страждає на діабет, серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легень, алергію.
4. Слід тримати вікна зачиненими, особливо вночі і рано вранці. При відкритті вікон завішувати місця надходження атмосферного повітря (вікна, кватирки тощо) зволоженою тканиною і періодично її змінювати.
5. Проводити вологе прибирання в житлових приміщеннях і на робочих місцях; корисно також поставити в житлових та робочих приміщеннях ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря.
6. Кілька разів на день приймайте душ
7. Уникати потрапляння під дію опадів, у випадку неможливості уникнення – за першої можливості прийняти душ.
8. Частіше промивайте ніс і горло морською водою, фізіологічним розчином.
9. У їжі перевагу надавайте фруктам і овочам, іншим стравам, багатим на мінеральні речовини.
10. Продукти із власних городів мешканцям в зоні впливу пожежі перед вживанням необхідно обов’язково ретельно мити
11. Не вживайте алкоголь. Не куріть. Це провокує розвиток гострих і хронічних захворювань дихальної системи.
12. Користуйтеся приміщеннями, де є очищення повітря і працюють кондиціонери. 13. Обмежити контакт дітей з піском та ґрунтом на ігрових майданчиках у населених пунктах, розташованих в зоні впливу пожежі.
14. Якщо є хронічні захворювання – виконуйте вказівки вашого лікаря.
15. Якщо у вас з’явилися задишка, кашель – зверніться до лікаря.
При виникненні зазначених симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою.
Попередня
Наступна