• In English
 • ПРАВИЛА ЗБЕРІГАННЯ ПЕСТИЦИДІВ ТА АГРОХІМІКАТІВ У СКЛАДАХ.
  , опубліковано 18 Листопада 2022 року о 15:15

  Під час зберігання, реалізації та використання пестицидів та агрохімікатів необхідно дотримуватись таких пріоритетів, як збереження здоров‘я людини і охорони навколишнього середовища.

  Усі пестициди та агрохімікати, що реалізовуються в Україні, згідно з чинним законодавством, проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої перевіряються  на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівнем екологічної безпеки та включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів» та доповнення до нього. Зберігання пестицидів  і агрохімікатів дозволяється тільки у спеціально призначених для цього складах. Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 встановлені вимоги щодо зберігання пестицидів, що спрямовані на усунення негативного впливу пестицидів на життя і здоров’я людей та довкілля.

  Склади, на яких зберігаються пестициди та агрохімікати, повинні мати під’їзні шляхи з твердим покриттям. Територія складу повинна бути огороджена, озеленена та мати два виїзди. Вхідні двері складу і брама огорожі мають замикатися на замок. На дверях необхідно розмістити попереджувальний напис: «СКЛАД ПЕСТИЦИДІВ. СТОРОННІМ ВХІД ЗАБОРОНЕНО».

  За відсутності на складах, де зберігаються пестициди та агрохімікати, централізованого водопостачання – вода має доставлятися і зберігатися у спеціальних ємкостях. Наявність ускладі душової установки – є обов’язковим. З метою запобігання негативного впливу пестицидів на довкілля, встановлюються санітарно-захисні зони. Ширина санітарно-захисних зон для складів визначається в залежності від їхньої місткості, але не менше 200 м. Склади пестицидів обладнуються стелажами і полицями. Препарати, які затарені у паперові мішки, металеві бідони, пластмасові і металеві каністри, дерев’яні ящики і поліетиленові пакети, повинні зберігатися на піддонах, що встановлюються штабелями, а також на полицях і стелажах. Ширина проходу між штабелями і стелажами має бути не менше 0,7 м, від них до стін споруди – не менше 0,8 м, а для проїзду навантажувача – 3,0 м. Кількість препаратів, що зберігаються на складі, повинна відповідати тоннажу і не перевищувати реальної потреби.

  Склад повинен мати два приміщення. Одне – для хімікатів, інше – для засобів індивідуального захисту та інвентарю, оснащене автономною вентиляцією, рукомийником, питною водою, аптечкою.

  Територія складу повинна бути забезпечена водою для гасіння пожеж, всі приміщення —первинними засобами пожежогасіння, кількість яких залежить від площі і виду речовин, щозберігаються

  Відповідальність за зберігання і видачу пестицидів несе завідуючий складом, в обов’язки якого входять приймання, розміщення і видача пестицидів, спостереження за справністю тари, а також організація робіт: прання спецодягу, знешкодження інвентарю, порожньої тари з-під пестицидів, прибирання і знешкодження території складу, вантажно-розвантажувальних механізмів. Перебування людей на складі допускається тільки під час приймання і відпуску препаратів, а також при виконанні спеціальних робіт.

  Всі пестициди, що поступають на склад та відпускаються зі складу, записуються в пронумеровану, прошнуровану і скріплену печаткою книгу приходу-витрати. Книга зберігається на складі під замком.

  Під час перебування на складі забороняється:

   приймання їжі, пиття, паління;

   – робота без спецодягу і засобів індивідуального захисту;

   – присутність сторонніх осіб.

  Видача пестицидів із витратного складу бригадиру, або іншій особі, відповідальній за проведення робіт із захисту рослин здійснюється за письмовим розпорядженням керівника(власника) господарства, їх заступників, агронома по захисту рослин. Кількість пестицидів, що відпускаються, повинна відповідати одноденній потребі. В кінці робочого дня невикористані пестициди повинні здаватися на склад, про що робиться відповідний запис у книзі приходу-витрат із зазначенням їх кількості. Наприкінці року на складі проводиться інвентаризація пестицидів з складанням акту зняття їх залишків. Акт підписується керівником, агрономом по захисту рослин, бухгалтером і завідуючим складом та зберігається на складі.

  Зберігання засобів захисту рослин (ЗЗР) потребує особливих умов. Деякі із ЗЗР – небезпечні для людей та тварин. До того ж, у разі порушення правил зберігання, температурних режимів вони можуть зіпсуватися і втратити свої властивості. Найбільш шкідливими для пестицидів є низькі температури. Під їх впливом може відбутися розшарування ЗЗР, випадіння осаду, що зрештою призведе до закупорювання розпилювачів та фільтрів обприскувачів. Щоб уникнути цього, температура у спеціалізованому приміщенні, де зберігаються хімікати, не повинна опускатися нижче 5°C. У холодну пору року хімікати мають зберігатися на спеціалізованих опалювальних складах, де, згідно зі СНіП 11.10878 «Склади сухих мінеральних добрив та хімічних засобів захисту рослин», температура повітря повинна триматися на рівні 8–10 °C, відносна вологість — не перевищувати 75%.

  Відповідно до ДСП «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.00198), зберігання засобів захисту рослин на складах допускається лише після отримання ним відповідного паспорта. Паспортизація складу здійснюється щорічно. Зберігання пестицидів на непаспортизованих складах заборонено. При виявлені порушень санітарних правил паспорт вилучається і подальша експлуатація складу не допускається.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій