Перейти до основної сторінки
В Україні, як і в багатьох країнах світу, деревина є основним матеріальним ресурсом лісу, який використовує людина. Сьогодні без неї не можуть обійтися багато галузей промисловості. Значною мірою використовується деревина хвойних порід. Вона займає важливе місце в міжнародній торгівлі. При міжнародному товарообміні збільшується ризик поширення небезпечних шкідників деревини з лісопродукцією і деревною пакувальною тарою. Одним з найбільш небезпечних шкідників хвойних є соснова стовбурова нематода Bursaphelenchus xylophilus, що вражає різні породи хвойних дерев, широко поширених у світі.
Загальний вигляд соснової стовбурової нематоди Bursaphelenchus xylophilus
Вперше була виявлена в 20-х роках двадцятого століття в Нагасакі (Японія). Поширення: Європа (Португалія), Азія (Китай, Японія, Корея, Тайвань), Америка (Канада, США, Мексика). Хвойні ліси в Україні займають 3,96 млн га, або 40% покритих лісами площ. Частина з них розташована в зоні, сприятливій за кліматичними умовами для можливої появи та шкодочинності соснової стовбурової нематоди. Bursaphelenchus xylophilus уражує тільки хвойні породи. Личинки 4-ї стадії потрапляють на молоді пагони хвойних порід за допомогою переносників — вусачів роду Мопоchamus. Нематоди швидко розмножуються в смоляних каналах, уражуючи їхні епітеліальні клітини. У результаті зменшується виділення смоли, знижується й припиняється транспірація. Зовні це виявляється в пожовтінні й зів’яненні хвої.
Пошкодження сосен Bursaphelenchus xylophilus (соснова стовбурова нематода)
Зовнішні ознаки ураження рослин спостерігаються через 10 – 20 днів після зараження дорослих дерев і через 6-7 днів у саджанців. Редукується і повністю припиняється виділення живиці, зменшується і повністю припиняється транспірація, в’яне і буріє хвоя. Все це призводить до повної загибелі дерева
Життєвий цикл нематоди B. Xylophilus тісно пов’язаний з жуками роду Монохамус (Monochamus), що переносять нематод з одного дерева на інше.
Лісовий карантинний шкідник, переносник
соснової стовбурової нематоди –
представник вусачів роду Monochamus
У своєму розвитку дана нематода проходить 4 стадії. Розвиток здійснюється 2-ма шляхами, які суттєво відрізняються один від одного. Перший – за участю комах – дисперсійний, і другий – без них – генеративний. Генеративний і дисперсійні шляхи розвитку починаються навесні і тривають протягом усього періоду вегетації паралельно.
Зимує нематода в стадії дисперсійної личинки (3-го віку). До кінця зими вона перетвориться в трансмісійну личинку (4-а стадія). Час утворення цієї личинки пов’язаний з появою в лялечці комахи молодого імаго. Трансмісійні личинки адаптовані фізіологічно до жука-переносника і розселяються по всьому тілу.
На початку літа молоді імаго вусача, які несуть в собі нематод, виходять з деревини мертвого дерева і заселяють здорові дерева. Через рани, нанесені гілочкам жуками, нематоди проникають в деревину здорового дерева, швидко розмножуються і розселяються по всьому дереву.
Після додаткового живлення самки жуків відкладають яйця на ослаблені або загиблі дерева, де також відбувається з них вихід нематод. Уражені нематодами гілки всихають
Карантинні заходи
– Заборона ввезення посадкового матеріалу у вільні зони з регіонів розповсюдження захворювання. З країн виявлення Bursaphelenchus xylophilus
деревину дозволяється ввозити тільки після обробки її методом прогрівання
гарячим водяним паром до 60-70 ºС.
– Карантинний догляд, лабораторна експертиза.
– Перевірка завезеного імпортного посадкового матеріалу в інтродукційно-карантинному розсаднику.
– Обстеження посадок.
– Впровадження особливого карантинного режиму на вогнищах ураження рослин.
– В зоні ураження обов’язкове знищення уражених дерев радикальним методом з негайним спалюванням викорчуваних дерев та дезінфекцією засобів та інвентарю, або використання ураженої деревини тільки після обробки її методом прогрівання гарячим водяним паром до 60-70 ºС.
– Проріджування соснових посадок.
– Основним методом боротьби з Bursaphelenchus xylophilus є знищення переносників, використання нематицидів.
Попередня
Наступна