• In English
 • ОБЕРЕЖНО, БОТУЛІЗМ!
  , опубліковано 16 Червня 2023 року о 14:14

  На території України зареєстровано випадок захворювання на ботулізм 77-ти річної жительки Кіровоградської області, яка померла на 4-й день  з початку захворювання.

  Постраждалу у важкому стані було госпіталізовано до інфекційного відділення Кіровоградської обласної лікарні. Надана медична допомога та введення протиботулінічної сироватки не призвела до позитивних результатів, хвора померла.

  Продуктом, який став ймовірною причиною отруєння, виготовлена у домашніх умовах м’ясна консерва з 2-х річним терміном зберігання.

  Наближається період домашнього консервування, яке приваблює доступністю, можливістю приготувати продукти за власним смаком, зберегти і використати дари садів та городів, зберегти м’ясо вирощених тварин та птиці, рибу любительського улову, зібрані гриби та лісові ягоди. Хочеться ще раз нагадати чим вони можуть бути небезпечні. Адже при вживанні продуктів, які були заготовлені з порушенням технологічного процесу: неякісне миття продуктів (м’яса, риби, овочів, фруктів), не дотримання температурних режимів при стерилізації та зберіганні можуть спричинити таке грізне захворювання, як ботулізм.

  Ботулізм – це гостре інфекційне захворювання, яке виникає в результаті вживання продуктів, які містять отруйні речовини (токсини), що виробляються бактеріями ботулізму. Цей токсин є одним з найсильніших від усіх відомих біологічних отрут.

  Збудник ботулізму значно поширений у навколишньому середовищі і у вигляді спор живе у ґрунті та воді, що може привести до забруднення продуктів рослинного походження, грибів. В процесі термічної обробки спори не завжди знищуються, а в умовах відсутності або недостатності кисню вони перетворюються у вегетативні форми, які утворюють токсин, що накопичується в харчовому продукті. Стерилізація продуктів в автоклавах в умовах підвищеного тиску, температури 120° і тривалої експозиції вбиває не тільки вегетативні форми, але і спори ботулізму. Тому консерви промислового виробництва не являють небезпеки в відношенні можливості виникнення ботулізму. Теплову обробку консерв в домашніх умовах неможна вважати «стерилізацією», так як температура дії на продукт не перевищує 100°С і не знищують спори ботулізму.

  Сприйнятливість людини до цієї хвороби висока. Інкубаційний період захворювання триває від кількох годин до доби (рідше – до 2-3 днів). Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого. Зазвичай захворювання починається раптово. У людини порушується зір, виникає м’язова слабкість і з’являється сухість у роті. Турбує «туман», роздвоєння предметів, «сітка» перед очима, далекозорість. Відчувається наявність чужорідного тіла в глотці, першіння в горлі, погіршується ковтання їжі.

  У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

  Самолікування у випадку ботулізму вкрай небезпечне!

  Профілактика ботулізму базується на чіткому дотриманні правил обробки продуктів, приготування (консервування), зберігання грибних, м’ясних, рибних консервованих продуктів, копчених м’ясних напівфабрикатів, рибних продуктів домашнього виготовлення. В жодному разі не слід купувати на ринках консервовані продукти домашнього виготовлення з рук. Для консервування овочів, грибів слід відбирати лише свіжі, непошкоджені плоди, ретельно очищені від землі. Зім’яті та злежані, надгнилі овочі і фрукти переробляти не можна. Не менш важливо дотримуватись і правил варіння та нормування солі та оцту. В кислому середовищі мікроб ботулізму розвивається значно повільніше. Якщо кришка здулася «бомбаж» або відкрилась – банку необхідно викинути, продукт зіпсувався. В жодному разі не можна куштувати, такі консерви знищують.

  Будьте дуже обережні з консервованими, в’яленими, копченими продуктами домашнього приготування.

  Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області

  Call Now Button
  Будь в курсі подій