• In English
  • Моніторинг посівів озимих культур взимку
    , опубліковано 24 Січня 2025 року о 12:12

    З метою організації належного догляду за посівами та здійснення  визначення організаційно- захисних заходів навесні спеціалісти відділу захисту рослин та прогнозування  разом з агрономами господарств постійно проводять в господарствах Київщини моніторинг фітосанітарного стану озимих культур.

    Загальновідомо, що від перезимівлі озимих зернових культур багато в чому залежить їхній урожай та якість продукції. Найшкідливішими чинниками зимового періоду є низькі температури, особливо за відсутності снігового покриву, льодяні кірки, тривале залягання снігу на полях у ранньовесняний період, та зрідженість посівів від пошкодження   мишоподібними гризунами.  Оскільки щороку комбінація погодних чинників у зимовий період змінюється, важливою складовою моніторингу посівів озимих культур є діагностика їх стану та прогноз перезимівлі посівів на кожному конкретному полі. Уважається, що вегетація озимих припиняється після того, як протягом 5 днів підряд середньодобова температура повітря  була  нижче 5°С.  В  Київській області цей перехід стався 3-10 листопада 2024 року.  Більшість посівів озимих культур  на Київщині ввійшли в зимовий період 2024-2025 років  в доброму стані.

    Для оцінювання стану перезимівлі господарства області щороку за загальноприйнятими строками визначення життєдіяльності рослин (25 січня, 23 лютого і 10 березня) проводять відрощування рослин у монолітах – основним і найпоширенішим методом контролю перезимівлі озимих. Моноліти розміром 30 х 30 см і заввишки 15 см із двома рядами рослин відбирають у заготовлені дерев’яні ящики  у 2-4 типових місцях  по діагоналі поля. Рослини за температури не більше +10 градусів відрощують у світлих приміщеннях. Наземну масу , що відтанула, обрізають на висоті 5-6 см від поверхні грунту. Це покращує спостереження за відростанням листків. Перший попередній облік життєдіяльності рослин  та їх фітосанітарного  стану можна  провести через 10 днів. Загальну оцінку життєздатності рослин необхідно давати, враховуючи такі показники, як відсоток живих рослин і стебел, інтенсивність відростання листків і вузлових коренів, а також можна підрахувати густоту рослин і стеблостою на 1 кв.м. На основі визначення показників життєздатності рослин в зимовий період та враховуючи рівень розвитку рослин і густоту сходів стан посівів оцінюють як  добрий, задовільний і незадовільний. За результатами моніторингу посівів озимих культур і враховуючи загальний стан посівів, розробляють відносно до умов, що склалися, певну систему догляду за посівами озимих культур. У разі виявлення значної зрідженості чи встановлення  загибелі посівів у зимовий період, господарство має можливість завчасно  підготуватися до пересівання або ремонту озимих.

     

    Call Now Button
    Будь в курсі подій