• In English
  • НОВИНИ В ЗАКОНОДАВСТВІ ПРО ЗАХИСТ РОСЛИН
    , опубліковано 31 Січня 2025 року о 18:18

    15 січня 2025 року Президент підписав Закон України «Про державне регулювання сфери захисту рослин» (№4147-IX від 17.12.2024 року). Він вступить в дію через три роки і замінить собою закони “Про карантин рослин” (№ 3348-XII від 30.06.1993) та “Про захист рослин” (№ 180-XIV від 14.10.1998). Закон прийнято для вдосконалення правового регулювання у сфері захисту рослин відповідно до вимог Європейського Союзу.

    Цей Закон визначає правові та організаційні засади здійснення заходів, які полягають у визначенні фітосанітарного ризику та забезпеченні належного рівня фітосанітарного захисту, обмеження та запобігання поширенню шкідливих організмів під час обігу рослин, продуктів рослинного походження та інших об’єктів, поводження із засобами захисту рослин, а також державного контролю та інших офіційних заходів у сфері захисту рослин з метою перевірки дотримання законодавства про захист рослин.

    Відповідно до цього закону Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту рослин, спільно з іншими центральними органами виконавчої влади у межах компетенції та з урахуванням позиції громадських об’єднань і наукових установ розробляє Національний план дій щодо зменшення ризиків та негативних наслідків застосування засобів захисту рослин для життя і здоров’я людини, для тварин, рослин та навколишнього природного середовища. Національний план дій визначає пріоритети і завдання державної політики у сфері захисту рослин та включає механізми впровадження інтегрованої системи захисту рослин. Національний план дій також має містити інструменти моніторингу, які дають змогу оцінювати показники ризику поводження із засобами захисту рослин. Методика розрахунку показників ризику поводження із засобами захисту рослин затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту рослин.

    Цим законом забезпечується простежуваність для рослин і засобів захисту рослин (ЗЗР), обов’язкові паспорти рослин і реєстрацію всіх етапів обігу. Закон делегує приватним суб’єктам повноваження на видачу паспортів, маркування пакувального матеріалу, навчання з поводження із ЗЗР і технічний огляд обладнання. Форма свідоцтва про проходження навчання, порядок його видачі, заміни, видачі дубліката та відкликання затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту рослин.

    Технічний огляд буде проводитись не менше одного разу на три роки (крім першого огляду). Також передбачено ведення в електронній формі Державного реєстру професійних операторів, Державного реєстру осіб, яким надано право здійснювати діяльність у сфері захисту рослин щодо поводження із засобами захисту рослин та Державного реєстру лабораторій у сфері захисту рослин.

    ЗЗР будуть розміщуватися на ринку дистриб’юторами, включеними до Державного реєстру осіб, яким надано право здійснювати діяльність у сфері захисту рослин щодо поводження із засобами захисту рослин, та пропонуватимуться до реалізації виключно професійним користувачам та/або іншим дистриб’юторам, які мають чинне свідоцтво про проходження навчання та включені до цього ж реєстру (крім реалізації непрофесійним користувачам у дрібнофасованому вигляді). Дистриб’ютори та консультанти під час реалізації засобів захисту рослин, призначених для непрофесійних користувачів, зобов’язані вживати всіх необхідних заходів для мінімізації ризиків, пов’язаних з поводженням із засобами захисту рослин. Приміщення (склади) для зберігання засобів захисту рослин мають відповідати вимогам до таких приміщень (складів), встановленим законодавством. Розміщення на ринку засобів захисту рослин до їх державної реєстрації відповідно до закону забороняється.

    Професійні користувачі зобов’язані повідомляти про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом подання завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин відповідно до цього Закону. Завчасне сповіщення подається не менше ніж за 48 годин до початку застосування засобів захисту рослин та повинно охоплювати територію на відстані 8 кілометрів від зовнішнього периметра площі застосування засобів захисту рослин. У разі якщо за результатами спостереження відповідної території, здійсненого державним фітосанітарним інспектором, або під час систематичних перевірок професійним оператором виробничих потужностей (місць виробництва), що перебувають у його власності або користуванні, встановлено, що існує ризик масового розвитку та поширення шкідливих організмів, строк подання завчасного сповіщення може бути скорочено, але воно має бути подано не менше ніж за 12 годин до початку застосування засобів захисту рослин.

    Переміщення територією України рослин, продуктів рослинного походження та інших об’єктів буде здійснюватися виключно у супроводі паспорта рослини. Паспорт видаватиметься у разі підтвердження відсутності регульованих шкідливих організмів (з урахуванням допустимого порога наявності регульованих некарантинних шкідливих організмів (ступеня зараження) для відповідних рослин та категорій насіння і садивного матеріалу, визначених законодавством) за результатами інспектування та/або лабораторного дослідження. Проведення інспектування та відбору зразків для проведення лабораторного дослідження для цілей видачі паспорта рослини забезпечуватиме професійний оператор, уповноважений на видачу паспорта рослини, або державний фітосанітарний інспектор. Паспорт рослини прикріплюється відповідним професійним оператором до кожної товарної одиниці рослин (розміщується на ній), продуктів рослинного походження або інших об’єктів до їх переміщення територією України. Якщо переміщення рослин, продуктів рослинного походження та інших об’єктів здійснюється насипом або навалом, паспорт рослини видається на кожну партію рослин, продуктів рослинного походження або інших об’єктів та супроводжує таку партію.

    Заходи державного контролю будуть здійснюватися без завчасного повідомлення оператора ринку на основі ризик-орієнтованого підходу та відповідно до довгострокового плану державного контролю та щорічного плану державного контролю.

    Суттєво збільшиться і відповідальність операторів ринку за порушення вимог законодавства про захист рослин Для розрахунку штрафів буде застосовуватись розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом про Державний бюджет України на 1 січня календарного року, в якому вчинено порушення. Штраф за порушення законодавства про захист рослин може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Так наприклад відповідно до цього Закону неповідомлення або несвоєчасне повідомлення професійним користувачем про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом подання завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин, якщо обов’язковість подання такого завчасного сповіщення передбачена цим Законом, або подання завчасного сповіщення, що не містить всієї інформації, передбаченої цим Законом, – тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб від десяти до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб – підприємців – від п’яти до десяти мінімальних заробітних плат.

    Call Now Button
    Будь в курсі подій