• In English
 • Всесвітній день боротьби проти сказу
  , опубліковано 28 Вересня 2023 року о 16:16

  Сьогодні, 28 вересня, весь світ відзначає Всесвітній день боротьби проти сказу (World Rabies Day).

  Засновником цього щорічного свята виступив Всесвітній альянс з боротьби зі сказом, який мав за мету таким чином привернути увагу до проблематики сказу у світі, зокрема його поширення та наслідків від захворювання.

  Дату проведення свята було вибрано не випадково – 28 вересня 1895 року помер французький вчений Луї Пастер. Цьому видатному вченому вдалося першим у світі створити вакцину проти сказу та в 1895 році, завдяки вакцинації, врятувати життя хлопчику, якого покусав хворий на сказ собака.

  Саме з тих часів людство знає, що антирабічне щеплення є основою збереження життя при захворюванні на сказ та його профілактики.

  Що таке сказ?

  Сказ – це вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему всіх теплокровних тварин та людини.

  Захворювання на сказ поширене майже по всьому світі. Хоча, наразі в країнах Західної Європи, Північної Америки, в Японії та Південній Кореї хвороба поборена та не реєструється.

  Основним джерелом хвороби є дикі (лисиці, вовки) та бродячі (собаки, коти) тварини, які і є резервуаром вірусу в природі.

  Найчастіше зараження на сказ відбувається під час укусу, а також коли слина (з вірусом) від хворої тварини потрапляє на пошкоджені ділянки шкіри чи слизові оболонки.

  Головна ознака хворих на сказ тварин – зміна поведінки, але іноді перші симптоми можуть бути неспецифічними (може спостерігатися млявість, лихоманка, блювота та анорексія). Через декілька днів (іноді тижнів, місяців) ознаки можуть прогресувати до нервових розладів, порушень координації, слабкості та паралічу, утрудненого дихання та ковтання, надмірного слиновиділення, аномальної поведінки, агресивності та/або самокалічення.

  Домашні тварини зазвичай відмовляються від їжі, проявляють знервованість, агресивність, не спровоковано кидаються на тварин та людей.

  Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах або інших місцях, можуть нападати на людей і тварин.

  В чому приховуються небезпека сказу?

  В слині вірус з’являється ще за 8-10 діб до появи клінічних ознак хвороби. Тобто будь-який укус твариною може бути потенційно небезпечним і нехтування отриманням кваліфікованої ветеринарної або медичної допомоги може призвести до смерті.

  Інкубаційний період (проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів інфекційного захворювання) варіюється від кількох днів до кількох місяців. Але як тільки з’являються симптоми сказу, хвороба незмінно закінчується смертю як для тварин, так і для людей.

  Діагностування сказу при житті не розроблено! Остаточний діагноз ставлять за допомогою вірусологічних досліджень лише після загибелі тварини.

  Отже, підсумовуючи вищенаведене зазначаємо, що головною небезпекою сказу є 100 % смертність хворих у разі несвоєчасного надання ветеринарної або медичної допомоги, а єдиним ефективним методом профілактики захворювання являється вакцинація (щеплення) тварин проти сказу.

  Якщо Вас укусила або подряпала тварина – не панікуйте та зробіть наступні кроки:

  1) інтенсивно промийте (продовж 10-15 хвилин) пошкоджену ділянку тіла мильним розчином води;

  2) накладіть стерильну пов’язку;

  3) обов’язково зверніться до лікувального закладу для отримання консультації та медичної допомоги (несвоєчасне введення антирабічної вакцини призводить до смерті).

  Бережіть своє життя! Обов’язково звертайтесь до лікаря, якщо Вас укусила або подряпала тварина.

  ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!

  Наразі всі державні лікарні ветеринарної медицини в Київській області проводять вакцинацію (щеплення) тварин проти сказу вакциною «Rabistar rеd», яка є безкоштовною для власників тварин.

  Для отримання консультативної та практичної допомоги із вакцинації тварин проти сказу можна звернутися до будь-якої державної лікарні ветеринарної медицини в області.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій