Перейти до основної сторінки
Більшість видів роду Heracleum викликають фітофотодерматит. Принаймні 36 видів роду Heracleum містять фуранокумарин, хімічну сполуку, яка підвищує чутливість шкіри людини до сонячного світла. Встановлено, що три з цих видів (H. mantegazzianum, H. sosnowskyi і H. sphondylium) містять обидва похідні псоралену.
Heracleum sosnowskyi, або борщівник Сосновського — багаторічна трав’яниста квіткова рослина родини морквяних Apiaceae. Борщівник Сосновського зараз поширений у Прибалтиці, Білорусі, Польщі та Україні.
Дана рослина не є карантинним організмом для України.
Heracleum sosnowskyi має 3–5 метрів у висоту з прямим, твердим стеблом, яке може досягати діаметра 12 сантиметрів. Довжина листя 50– 60 см. Корінь дуже міцний, діаметром до 30 см. Суцвіття — це велика парасолька, розташована на кінці кожного стебла. Цвіте з липня по вересень і дає тисячі насінин, які легко поширюються вітром (водою).
Оскільки борщівник Сосновського є монокарпічним багаторічним видом, після цвітіння та утворення насіння вся рослина (включаючи корінь) гине.
Рослина поширена на пасовищах, багатих травами луках, у живоплотах і лісах, узбіччях доріг і залізничних насипах, пустирях і оброблених землях. Особливо добре росте на вологих, покращених багатих азотом ґрунтах. В гірських районах на висоті до 2500 м. Насіння рослини зберігає життєздатність протягом багатьох років, а коріння важко видалити. У боротьбі з ним широко застосовуються гербіциди, але рослина згодом може відрости.
З метою сприяння запобіганню подальшому розповсюдженню борщівника Сосновського, розроблено ряд дієвих механізмів протидії.
Агротехнічний та механічний методи боротьби:
Хімічний метод боротьби:
– трибенуронметил + ізопропіламінна сіль гліфосату + 2,4 Д етилгексиловий ефір, метсульфурон – метил у поєднанні з ПАР;
– дикамба + гліфосат;
– імазапір + гліфосат;
– клопіралід + гліфосат калійна сіль.
Не рекомендується:
Перша допомога при опіку борщівником Сосновського
Якщо все ж відбувся контакт із соком рослин, то необхідно:
– в найкоротші терміни промити уражені ділянки з господарським милом в проточній воді;
– промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки спиртовмісно рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом), змастити обпечену поверхню протизапальним засобом одноразово (пантенол, олазоль, борний вазелін, уснінат натрію на ялицевому бальзамі, лініментсинтоміцин) і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягом або пов’язкою);
– не розкривати пухирів, які утворились;
– у випадку значних пошкоджень шкіри на місці пухирів, які розкрились, наносять підсушуючу мазь (цинкову) і накладають стерильну пов’язку;
– звернутись до медичних установ.
Якщо контакт відбувся в темний час доби і не вжито ніяких заходів, то при опроміненні шкіри на наступний день клінічні симптоми бувають такі ж, як і при ураженні вдень.
Попередня
Наступна