Перейти до основної сторінки
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області повідомляє операторам ринку та споживачам харчових продуктів, що трансжири є найбільш небезпечними речовинами з тих, які сьогодні можна виявити у їжі, яку ми споживаємо.
Трансжири — різновид ненасичених жирів, для яких характерний високий вміст трансізомерів жирних кислот (також звані трансжирні кислоти). Трансізомери жирних кислот є одним з видів ненасичених жирних кислот, що містять трансподвійні зв’язки між атомами вуглецю. Ці ізомери жирних кислот здатні до заміщення ендогенних жирних кислот ненасиченого ряду.
Трансжири бувають штучні і природні. Штучні трансізомери жирних кислот утворюються при гідрогенізації олій, під час смаження їжі, їх багато при промисловому виробництві випічки (кулінарні жири та кондитерські жири). У природі вони зустрічаються в шлунках корів й овець, де утворюються внаслідок життєдіяльності бактерій багатокамерного шлунка жуйних тварин, тому молоко цих тварин також містить їх.
Найчастіше трансжирні кислоти зустрічаються в технологічно оброблених харчових продуктах, що містять частково гідрогенізовані рослинні олії. Серед вуличної їжі трансжирів найбільше у піці, паніні, донерах, фалафелі, круасанах та тістечках; серед магазинних продуктів у тортах, печиві, десертах на основі молочних продуктів, морозиві, заморожених продуктах, маргарині, сирі та переробленому м’ясі.
Доведено, що трансжири практично не беруть участь в обміні речовин людини, натомість порушують ліпідний профіль і можуть призвести до різних захворювань. Постійне вживання збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, підвищує рівень ліпопротеїдів низької щільності, так званого поганого холестерину, та знижують рівень ліпопротеїдів високої щільності, тим самим порушуючи ліпідний обмін та сприяючи утворенню бляшок холестерину.
Тому, рекомендуємо дотримуватися рекомендацій щодо здорового харчування та уникати споживання технологічно обробленої їжі й страв «швидкого харчування». За цих умов ризик негативного впливу трансжирів на здоров’я буде зведений до мінімуму.
Попередня
Наступна