• In English
  • Обережно карантинний іноземний шкідник – середземноморська плодова муха!
    , опубліковано 06 Червня 2025 року о 16:16

    Україна вже три роки в зв’язку з воєнним станом не спроможна повністю забезпечувати споживачів овочами та фруктами. Свіжі овочі і фрукти завжди користуються попитом у споживачів і, якщо у літньо-осінній період українці в основному купують плодоовочеву продукцію свого вирощування, то у зимово – весняні місяці населення споживає більше овочів та фруктів імпортного походження. Тому, з надходженням імпортних об’єктів регулювання існує  ризик занесення на територію України різноманітних шкідливих організмів,  зокрема, такого карантинного шкідника, як  середземноморська плодова муха Ceratitis capitata.

    Середземноморська плодова муха є одним з найбільш небезпечних видів шкідників плодових культур у світі. Цей шкідник може пошкоджувати за різними даними від 200 до 260 і більше видів рослин: різноманітних фруктів, квітів, овочів і горіхів. Віддає перевагу тонкошкірим, стиглим, соковитим плодам таким як: цитрусові, банани, хурма, полуниці, абрикоси, яблука, сливи, черешня, виноград, томати, баклажани, тощо. Цей шкідник походить з тропічної Африки, але вже поширився на всіх континентах світу.

    Самки середземноморської плодової мухи дуже плодючі, можуть відкладати до 1000 яєць під шкірку дозріваючих плодів, проколюючи її яйцекладом. Ушкоджені плоди зовні не відрізняються від здорових, при натисканні вони продавлюються, стають м’якими. Розрізавши такі плоди, всередині можна побачити білувато-кремових личинок мухи. На плодах цитрусових культур в місцях проколу тканина розм’якшується, набуває інтенсивного червоного кольору і утворюється горбик.

    Дорослі комахи за допомогою вітру можуть пасивно переноситись на значні відстані (до 20 км). При міжнародній торгівлі середземноморська плодова муха Ceratitis capitata розповсюджується з плодами та садивним матеріалом рослин – живителів з регіонів поширення. Дорослі мухи можуть перевозитись різними видами транспорту, оскільки здатні виживати без харчуванння протягом тижня, а при наявності джерела живлення – 6-8 місяців.

    На території України середземноморська плодова муха відсутня, однак за сприятливих умов може акліматизуватись. Середземноморську плодову муху в Україні регулярно виявляють при інспектуванні та фітосанітарній експертизі імпортних фруктів. Найчастіше шкідника виявляли в продукції,  що надійшла з Єгипту і Туреччини. Щодо видів фруктів, то тут незаперечними «лідерами»  є вантажі цитрусових, а саме мандарини і апельсини.

    Основним фітосанітарним заходом є огляд вантажів плодів із заражених зон країн розповсюдження шкідника у місцях розмитнення та розвантаження. При виявленні   плодової мухи в живому стані необхідно провести знезараження об’єктів регулювання. Якщо до вантажу неможливо застосувати фітосанітарні процедури, тоді вантаж може бути знищено у безпечний спосіб або повернуто до країни – відправника. В 3-х км зоні пунктів ввезення імпортних вантажів проводяться щорічні обстеження з використанням феромонних пасток.

    Отже, купуючи на ринку фрукти та овочі, ретельно оглядайте їх, аби вчасно розпізнати, чи не містять вони небезпечного іноземного шкідника!

    Call Now Button
    Будь в курсі подій