• In English
 • СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ПЛОДОВА МУХА – НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ ШКІДНИК
  , опубліковано 26 Березня 2024 року о 14:14

  Свіжі овочі і фрукти завжди користуються попитом у споживачів. Якщо у літньо-осінній період українці в основному купують плодоовочеву продукцію свого вирощування та виробництва, то з настанням холодів населення споживає більше овочі та фрукти імпортного походження, оскільки Україна сьогодні в зв’язку з воєнним станом не спроможна повністю забезпечити споживачів даним видом товару. З надходженням імпортних об’єктів регулювання, в тому числі овочів та фруктів, існує  ризик занесення на територію України різноманітних шкідливих організмів, особливо – регульованих. Зокрема, такого карантинного шкідника як – середземноморська плодова муха.

  Середземноморська плодова муха (Ceratitis capitata Wied.) відноситься до групи найбільш шкодочинних видів. До зони ризику потрапляють більше 70-ти видів рослин, з них: цитрусові, банан, хурма, полуниця, абрикос, яблуня, слива, черешня, виноград, томати, баклажани, тощо. Цей шкідник походить з тропічної Африки і вже поширився на всіх континентах. Самки середземноморської плодової мухи дуже плодючі, можуть відкладати до 1000 яєць. Живлення личинок м’якоттю плодів викликає розвиток вторинних мікроорганізмів та загнивання м’яких тканин.

  Самки Ceratitis capitata за розмірами дещо менші ніж звичайна домашня муха, завдовжки 4,5 мм зі строкатим забарвленням. Вони відкладають яйця під шкірку дозріваючих плодів, проколюючи її яйцекладом. Личинки, які відродились із яєць, через один-два дні проникають у м’якоть плоду. Процес живлення триває два-три тижні. При цьому пошкоджені плоди передчасно дозрівають і опадають. Личинки виходять із плодів, які опали і майже зовсім розклались, заглиблюються в грунт і заляльковуються. Характерною особливістю личинок є їх здатність стрибати на відстань 15–20 см. Тому пупарії (лялечки) можна виявити в різних місцях на певній відстані від опалих плодів. Тривалість розвитку шкідника варіює і залежить від погодних умов. При температурі 26 ºС розвиток від яйця до імаго відбувається за 18-20 днів, при температурі 16 ºС – за 100 днів.

  Ушкоджені плоди зовні не відрізняються від здорових, при натисканні вони продавлюються, стають м’якими. Розрізавши такі плоди, всередині можна побачити білувато–кремових личинок мухи. На шкірці персиків, в місцях проколів з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця стають твердими та темнішають. На плодах цитрусових культур в місцях проколу тканина розм’якшується, набуває інтенсивного червоного кольору і утворюється горбик. Влітку найчастіше пошкоджуються плоди, які мають жовто-оранжеве забарвлення. В плодів з високим вмістом цукру пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди. У разі масового розмноження середземноморська плодова муха може повністю знищити врожай плодів та овочів.

  Дорослі комахи за допомогою вітру можуть пасивно переноситись на значні відстані (до 20 км). При міжнародній торгівлі Ceratitis capitata розповсюджується з плодами (яйця, личинки, імаго) та садивним матеріалом рослин – живителів з регіонів поширення. Дорослі мухи можуть перевозитись різними видами транспорту, оскільки здатні виживати без живлення протягом тижня, а при наявності джерела живлення – 6-8 місяців.

  На території України середземноморська плодова муха відсутня, однак за сприятливих умов може акліматизуватись.

  Щоб не допустити проникнення середземноморської плодової мухи з країн, де зафіксований цей шкідник, овочі та фрукти ретельно перевіряються в фітосанітарних лабораторіях. Найчастіше фахівці фітосанітарних лабораторій виявляють середземноморську плодову муху у вантажах з Туреччини і Єгипту. У зимовий період, коли серед українців збільшується споживання фруктів, в тому числі і цитрусових, фахівці виявляють середземноморську плодову муху саме в цій продукції. Тому з метою запобігання проникнення шкідника на територію України, поряд з іншими об’єктами регулювання державні фітосанітарні інспектори контролюють вантажі з різноманітними імпортними овочами і фруктами. Вантажі імпортних плодів дозволено завозити до України за наявності фітосанітарного сертифікату країни-експортера та за умови відсутності в них карантинних організмів (в т.ч. C. сapitata) Нажаль іноді імпортери порушують міжнародні та українські фітосанітарні вимоги і в результаті українські фахівці виявляють карантинні організми. Після підтвердження виявлення карантинного шкідника, заражений вантаж направляють на спеціальну обробку (знезараження), що призводить до загибелі мухи. У крайніх випадках, він може бути знищений або повернений до країни-експортераа. В 3-х км зоні пунктів ввезення імпортних вантажів проводяться щорічні обстеження з використанням феромонних пасток.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій